Oferta inwestycyjna
O gminie
Gmina Kłodzko to gmina wiejska, położona na Dolnym Śląsku, w powiecie kłodzkim - najdalej na południe wysuniętej części województwa, która od wschodu, południa i częściowo na zachodzie graniczy z Republiką Czeską. Ponadto od zachodu sąsiaduje z gm. Złoty Stok, od północy z gm. Wałbrzych i północnego zachodu – gm. Dzierżoniów.
Gmina Kłodzko to 35 wsi, wianuszkiem okalających miasto Kłodzko. Są to: Bierkowice, Boguszyn, Droszków, Gołogłowy, Gorzuchów, Jaszkowa Dolna, Jaszkowa Górna, Jaszkówka, Kamieniec, Korytów, Krosnowice, Ławica, Łączna, Marcinów, Mikowice, Młynów, Morzyszów, Ołdrzychowice Kłodzkie, Piszkowice, Podtynie, Podzamek, Rogówek, Romanowo, Roszyce, Ruszowice, Starków, Stary Wielisław, Szalejów Dolny, Szalejów Górny, Ścinawica, Święcko, Wilcza, Wojbórz, Wojciechowice i Żelazno.
Powierzchnia – 253,3 km², co stanowi 15,4% powierzchni powiatu
Liczba mieszkańców – 16 986, co stanowi 10,5 ludności powiatu
Gęstość zaludnienia – 68 osób/km²
Siedziba Gminy Kłodzko – miasto Kłodzko
Gmina Kłodzko i jej otoczenie
Obszar gminy przecinają trzy drogi krajowe. Są to: droga nr 8 – biegnąca z Wrocławia do Kudowy-Zdroju i dalej do granicy państwa, droga nr 33 – w kierunku Boboszowa (granica państwa) i droga nr 46 – w kierunku Opolszczyzny. Inwestycją, która znacznie usprawniła ruch przez Kłodzko i wokół niego, jest jego obwodnica stanowiąca łącznik wymienionych dróg. Przez gminę przebiegają także drogi wojewódzkie oraz gęsta sieć dróg powiatowych i gminnych.
Przez gminę przechodzi pasażerska i towarowa linia kolejowa relacji: Wrocław - Międzylesie, Kłodzko - Kudowa-Zdrój, Kłodzko - Wałbrzych, z bocznicą kolejową w Ołdrzychowicach Kł.
Sąsiedztwo Gminy Kłodzko stanowią: gmina Nowa Ruda, gmina Radków, gmina Szczytna, Polanica-Zdrój, gmina Bystrzyca Kłodzka, gmina Lądek-Zdrój, gmina Złoty Stok, gmina Bardo i miasto Kłodzko.
Rynek pracy
W gminie Kłodzko na 1 000 mieszkańców pracuje 119osób - 53,2% wszystkich pracujących ogółem stanowią kobiety, a 46,8% mężczyźni. Bezrobocie rejestrowane w gminie Kłodzko wynosiło w 2020 roku 12,1% (13,3% wśród kobiet i 11,1% wśród mężczyzn).
W 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Gm. Kłodzko wynosiło 4386,83 PLN, co odpowiada 84.70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce. Wśród aktywnych zawodowo mieszkańców Gm. Kłodzko 1991 osób wyjeżdża do pracy do innych gmin, a 310 pracujących przyjeżdża do pracy spoza gminy - tak więc saldo przyjazdów i wyjazdów do pracy wynosi - 1681. 17,5% aktywnych zawodowo mieszkańców Gm. Kłodzko pracuje w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 25,1% w przemyśle i budownictwie, a 16,5% w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) oraz 2,4% pracuje w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości).
Więcej: https://www.polskawliczbach.pl/gmina_Klodzko
Gmina Kłodzko - tu warto zainwestować
Gmina Kłodzko niegdyś utożsamiana była głównie z rolnictwem oraz kilkoma duzymi zakładami przemysłowymi. Dziś rolnictwo także jest tu wyraźnie zarysowane, co więcej znakiem trzech ostatnich dziesięcioleci są gospodarstwa 100-200-hektarowe czy ekologiczne, jednakże widać zmiany. Strefę przemysłową wypełniają dziś mniejsze, dobrze zorganizowane zakłady, a w oparciu o położenie, krajobraz i zabytkową architektirę rozwija się turystyka.
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy Kłodzko na lata mocnymi stronami Gminy Kłodzko są:
- Walory środowiskowe i krajobrazowe
- Duża liczba zachowanych obiektów zabytkowych
- Podstrefa Wałbrzyskiej SSE „Invest Park” w Jaszkowej Dolnej i Żelaźnie
- Potencjał rozwoju przemysłu wydobywczego
- Poprawiająca się sytuacja finansowa gminy
- Zwiększająca się liczba funkcjonujących na terenie gminy podmiotów gospodarczych
- Duża aktywność społeczności lokalnej
- Predyspozycje do rozwoju agroturystyki
- Położenie na obszarze transgranicznym
- Współpraca transgraniczna i terytorialna
- Przebiegająca przez teren gminy trasa europejskiej E67.
- Międzynarodowe połączenie kolejowe
- Postępująca informatyzacja, zmniejszająca znaczenie fizycznych barier przestrzennych
- Polityka regionalna nakierowana na rozwój jednostek oparty na zasobach endogennych
- Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju zrównoważonego
Ponadto samorząd Gminy Kłodzko inwestuje w:
- Budowę/rozbudowę sieci kanalizacyjnej
- Budowę ścieżek rowerowych, również typu singletrack
- Budowę infrastruktury drogowej
- Bazę oświatową, społeczno-kulturalną
- Promocję gminy na różnych polach działania
Wsparcie dla inwestora
Poziom lokalny
Starając się w jak największym stopniu podnieść jakość obsługi inwestora, w Urzędzie Gminy utworzono Punkt Obsługi Inwestora. Wykwalifikowana kadra służy wsparciem i opieką.
Pracownik Punktu Obsługi Inwestora:·
- asystuje inwestorom w niezbędnych procedurach administracyjnych i prawnych na poziomie gminy;
- oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji;
- udzieli wszechstronnej pomocy w znalezieniu odpowiednich lokalizacji, zgodnej z oczekiwaniem inwestora, oraz partnerów i poddostawców;
- zapewni opiekę proinwestycyjną dla firm (wspiera także firmy, które już działają na terenie gminy, poprzez utrzymywanie z nimi stałego kontaktu i pomoc w rozwiązywaniu bieżących kłopotów związanych w działalnością na terenie gminy).
Jednym z elementów sprzyjającym inwestorom, jest istniejąca w gminie uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na terenie Gminy Kłodzko - Uchwała 226/VIII/2020 z dnia 27.11.2020 r. https://bip.ugklodzko.nv.pl/a,33610,uchwaly-rady-gminy-klodzko-viii-kadencji-2020-rok.html. Treść uchwały znajduje się również załączniku w pliku pdf.
Ponadto
W Kłodzku swoją siedzibę ma Klub Biznesu Ziemi Kłodzkiej. Jego celem jest skupienie lokalnych przedsiębiorców i ułatwianie wymiany kontaktów między nimi. Spotkania klubowe tworzą odpowiednią atmosferę do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń. Działania Klubu nastawione są na:
- inicjowanie, rozwój i zacieśnianie stosunków środowiska biznesowego,
- integrację lokalnego środowiska przedsiębiorców,
- wzajemne wsparcie i rekomendacje,
- poszerzanie możliwości pozyskiwania nowych kontaktów.
Wg danych z pierwszej dekady września 2021 r., KBZK to: ponad 1000 przedsiębiorców uczestniczących w spotkaniach Klubu, 34 odbyte spotkania w ramach Giełdy Kontaktów, 25 firm zaproszonych do grona klubowiczów.
POZIOM REGIONALNY
Centrum Obsługi Inwestora
DAWG jest certyfikowanym regionalnym partnerem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Warszawie, co narzuca na Spółkę wymóg zapewnienia najwyższej jakości usług w kontaktach bezpośrednich z podmiotami zagranicznymi oraz posiadania najbardziej aktualnych informacji na temat sytuacji społeczno-gospodarczej oraz trendów rozwojowych w regionie.
Personel COI działa według standardów określonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A., został przeszkolony w Agencji i ma zapewnioną stałą pomoc merytoryczna jej pracowników. Każda z jednostek obejmuje zasięgiem działania teren województwa, w którym ma swoją siedzibę i stanowi źródło aktualnych danych o gospodarce województwa. Centra posiadają też bazy kontaktów z samorządami lokalnymi oraz instytucjami okołobiznesowymi działającymi na rzecz rozwoju województwa.
Głównym celem działania COI jest zapewnienie kompleksowej obsługi inwestorów na poziomie województwa. Centra współpracują z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. przy obsłudze projektów inwestycyjnych oraz prowadzą samodzielnie obsługę inwestorów którzy zgłaszają się do nich bezpośrednio.
POZIOM KRAJOWY
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK powstała w roku 1997 i obejmuje swoim zasięgiem tereny 174 gmin zlokalizowanych w 3 województwach południowo-zachodniej Polski (dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie). Dzięki inwestycjom światowych gigantów jak Toyota, Mercedes, Volkswagen czy Umicore, w południowo-zachodniej Polsce rozwija się nie tylko branża motoryzacyjna, ale również gałęzie pokrewne, jak obróbka metali i tworzyw sztucznych czy usługi logistyczne i magazynowe dla tego sektora. Blisko 50% firm działających w WSSE to przedstawiciele małego i średniego biznesu. W strefie zainwestowały również mikroprzedsiębiorstwa. WSSE INVEST-PARK wyróżniono również za dynamikę rozwoju firm, które ulokowały w niej swoje zakłady. Uznanie zyskał przede wszystkim kolejny projekt Toyota Motor Manufacturing Poland. Dzięki inwestycjom japońskiego koncernu Polska stała się drugim, poza Azją, centrum produkującym nowoczesne napędy hybrydowe. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK jest szczególnie polecana na lokowanie inwestycji w Europie i doceniana za jakość i kompleksowość obsługi przedsiębiorców.
Atuty i sukcesy SSE:
- ulga w podatku dochodowym do 55% kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników,
- atrakcyjne grunty inwestycyjne w południowo-zachodniej Polsce,
- strategiczne położenie w Europie Środkowej,
- 66% populacji w wieku produkcyjnym (wyspecjalizowani pracownicy, ośrodki akademickie),
- możliwość wynajmu już istniejących nieruchomości (hale oraz powierzchnie biurowe),
- wsparcie spółki WSSE „INVEST-PARK” na etapie realizacji inwestycji oraz podczas prowadzenia działalności,
- grupa zakupowa obniżająca koszty opłat za media,
- klub tematyczne dla pracowników firm strefowych: HR, Księgowy, Strefa Eksportera (spotkania z ekspertami, webinaria),
- program współpracy branżowych szkół z przedsiębiorcami - Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”,
- klastry branżowe.
- Łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie firmy działające w Strefie: ok. 33 mld zł
- Łączne zatrudnienie na terenie Strefy: ok. 65 tys. pracowników
- Sektory wiodące: motoryzacja, spożywcza, opakowaniowa, AGD
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
Pomaga inwestorom wejść na polski rynek oraz w najlepszy sposób wykorzystać istniejące na nim możliwości. Przeprowadza inwestorów przez wszystkie niezbędne procedury administracyjne oraz prawne występujące w trakcie realizacji projektu, wspiera także firmy, które już działają. PAIiIZ oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji, pomoc w znalezieniu odpowiednich partnerów oraz dostawców, jak również lokalizacji. Misją PAIiH jest również kreowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie oraz promocja polskich produktów i usług.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
Kontakt PAIH24:
Sekretariat Zarządu:
www: https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/Polska_Strefa_Inwestycji
Regulacje prawne
Informacje na temat regulacji prawnych znajdują się pod adresem
https://www.paih.gov.pl/prawo/system_podatkowy
Oferta lokalizacyjna
Niniejsza potencjalna oferta inwestycyjna nie stanowi oferty w myśl art. 66 Kodeksu cywilnego i jest informacją o nieruchomościach Gminy Złoty Stok, które mogą być przeznaczone do zbycia. Sprzedaż, oddanie w użytkowanie wieczyste bądź wydzierżawienie nieruchomości Gminy Złoty Stok odbywa się na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, co do zasady w formie przetargu. Ogłoszenia o przetargach publikowane są stronie internetowej:
https:// gmina.klodzko.pl/strona-51-przetargi_sprzedaz_nieruchomosci.html
Oferty inwestycyjne:
1. Jaszkowa Dolna, ul. Przemysłowa - 1.4569 ha, nr nieruchomości 830/8, 831/12; teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów Teren zabudowy usługowej z zakresu usług komercyjnych.
2. Jaszkowa Dolna, ul. Przemysłowa - 1.2709 ha, nr nieruchomości 831/11, 831/13; teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów Teren zabudowy usługowej z zakresu usług komercyjnych.
3. Jaszkowa Dolna, ul. Przemysłowa - 3.4221 ha, nr nieruchomości 833/12; teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów Teren zabudowy usługowej z zakresu usług komercyjnych.
4. Żelazno, 14.8908 ha, nr nieruchomości 23/16; teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów Teren zabudowy usługowej z zakresu usług komercyjnych.
Kontakt dla inwestora
Gmina Kłodzko
Ul. Okrzei 8a, 57-300 Kłodzko
tel. ,
e-mail:
NIP:
Punkt Obsługi Inwestora
Mirosław Jurewicz
tel.
Zapraszamy do Gminy Kłodzko
Film (kliknij w zdjęcie)