Informacje podstawowe:
Powierzchnia: 986 ha
Liczba mieszkańców: 99 (stan na: 11.07.2024)
- Sołtys: Ryszard Jastrzębski, tel.
- Samorządowy koordynator wsi: Mateusz Kubasiak, tel. 74
- Opiekun świetlicy: Ewa Bocan
- Koło Gospodyń Wiejskich: przewodnicząca Ewa Bocan
Pod okiem wilka
Historia Wilczej okiem Marka Perzyńskiego
Cień wilka pojawia się w tej okolicy co krok, ale nie usłyszymy jego wycia, choć miałby tutaj wyborne rewiry łowieckie. Jego obecność pozostała w wielu nazwach geograficznych w Górach Bardzkich; spotkać spotkać tu możemy m.in. Wilczy Słup, Wilcze Wądroże, Wilczą Górę, Przełęcz Wilczą, Wilcze Rozdroże, szczyt Wilczak, potok Wilcza i wreszcie wieś Wilcza.
Do wczesnego jej powstania (około początku XIV wieku) przyczynił się fakt, że wzdłuż potoku Wilcza prowadziła najstarsza granica między Czechami a Śląskiem. Ludzie zasiedlili te tereny jednak o wiele wcześniej – znaleziono tutaj brązowy grot oszczepu z okresu brązu.
Nigdy nie była to jednak wieś duża – panują tutaj zbyt trudne warunki klimatyczno-glebowe i jest za mało gruntów ornych, by mogła się mocniej rozwinąć. Ma jednak inne atuty. Położona jest w górnej części doliny Wilczej – jednej z najpiękniejszych w Sudetach. Jej stoki ozdabiają łąki, przez które brnąc latem można natknąć się na przepiękne ostróżki, dzwonki, różnokolorowy łubin i kępy róży kłodzkiej, jak nazwano pełnik europejski.
Mające dobre warunki lęgowe, ptaki dają prawdziwe koncerty, zaś przy szlakach rosną m.in. wyniosłe sosny, świerki i graby. Co więcej – można natknąć się tutaj też na stada owiec, których pilnuje pies pasterski – widok już w Sudetach rzadki. Pełną ochronę znalazł w tej okolicy cis. Nawet w samej Wilczej, tuż przy drodze, można natknąć się na jeden drzewiasty egzemplarz, który liczy sobie około stu lat. Niedaleko jest ich całe mnóstwo. Teren ich występowania objęto dwoma rezerwatami o nazwach: Cisowa Góra oraz Cisy (na mapach określany jest on też jako rezerwat cisów Brzeźnica).
Pierwszy należał do 1945 roku do hr. von Welczka, drugi – do hr. von Strachtza. W rezerwacie Cisy w rejonie Cisowej Przełęczy rośnie około 1400 cisów zwyczajnych. Niektóre mają nawet po 200 lat i przekraczają 16 m wysokości. Jest to jedno z największych skupisk cisów w Polsce i najliczniejsze w Sudetach.
Drugie znajduje się w pobliskim rezerwacie Cisowa Góra, w którym cisy osiągają ok. 18 m wysokości. Najstarsze liczą sobie 270 lat! Jest ich tutaj ok. 850. Należy pamiętać, że jagody i igły cisów są toksyczne. Kobiety, które chciały dawniej usunąć ciążę, przyrządzały sobie z nich wywar. W rejonie Gór Bardzkich rośnie w sumie około 3500 cisów.
Do Wilczej z Wojborza doprowadzi nas piękna aleja dębowa. Aby dojść do rezerwatów cisów, można zostawić samochód na Przełęczy Wilczej. Przez przełęcz przechodzi szlak niebieski z Barda Śl. do Srebrnej Góry. Na przełęczy jest szałas turystyczny z paleniskiem w środku, a przed nim leżą dwa potężne okorowane drzewa. Świadczą o potędze tutejszej przyrody. I nie jest to tylko przenośnia.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.