www.facebook.com/Podtynie/?fref=ts
DANE STATYSTYCZNE
Powierzchnia: 208 ha
Liczba mieszkańców: 85 (stan na: 11.07.2024 r.)
- Sołtys: Magdalena Pichnar, tel.
- Samorządowy koordynator: Justyna Pielech, tel. 74
- Opiekun świetlicy: Kamil Pichnar
Nad wielką wodą
Historia Podtynia okiem Marka Perzyńskiego
Turyści, których niewielu zaglądało kiedyś do Podtynia i Morzyszowa, coraz chętniej zapuszczają się w te okolice. I nic dziwnego. Przyciąga niezwykle malowniczy Przełom Bardzki, w którym rozlewa się szeroko i wije niby wąż Nysa Kłodzka.
Samo zaś Podtynie pnie się tarasowo w górę, skąd jak na dłoni widać majestatycznie płynącą rzekę. Do obu wsi prowadzą długie mosty. Mad rzeką często można spotkać wędkarzy, którzy zasadzają się pstrągi, mając za plecami wysokie i strome zbocze pokrytą ciemną ścianą zieleni. Niesamowity widok!
Dawniej przez obie wsie przebiegał stary szlak handlowy, którego jedną z odnóg był szlak bursztynowy. Potem wiódł tędy trakt ze Śląska do Czech. Nic dziwnego, że obie wsie należą na tych ziemiach do najstarszych, o czym świadczą zresztą wykopaliska archeologiczne. To w Morzyszowie w okresie międzywojennym znaleziono szczątki ceramiki z okresu kultury łużyckiej, a w Podtyniu kamienną siekierkę z epoki neolitu p.n.e.).
Okolice Podtynia to istny raj dla zbieraczy kamieni ozdobnych. Występują tutaj m.in. opale.
Na tak wczesne zasiedlenie Podtynia i Morzyszowa miało wpływ także – jak się uważa – ukształtowanie terenu. Strome zbocza, skalne urwiska i szeroko rozlewająca się rzeka (groźna zwłaszcza podczas powodzi), stanowiły naturalną zaporę obronną i nie sprzyjały atakowaniu jej mieszkańców. Zmieniło się to, gdy przyszły nowe techniki walki i naturalne zapory stały się niewystarczające. Świadczą o tym zniszczenia spowodowane wojną 30-letnią (1618-48), gdy Podtynie przestało praktycznie istnieć.
Obecnie Podtynie i Morzyszów to oazy spokoju. Właśnie to, obok niezwykłych widoków, jest ich największym bogactwem i szansą na rozwój. Takie walory przyciągają zwłaszcza tych, którzy choć na chwilę chcieliby odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Ponadto okolice Podtynia to istny raj dla zbieraczy kamieni ozdobnych - występują tutaj m.in. opale.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.