INFORMACJE PODSTAWOWE
Powierzchnia: 216 ha
Liczba mieszkańców: 314 (stan na 14.05.2020 r.);
Sołtys: Rafał Krupa, tel.
, samorządowy koordynator: Anna Brocka, tel. 74
, opiekun świetlicy: Aleksandra Erdman
Pociąg pod... sypialnią
Historia Ścinawicy okiem Marka Perzyńskiego
Nie mówią o tym żadne przewodniki, a szkoda. Pod długim budynkiem mieszkalnym w Ścinawicy jeszcze niedawno przejeżdżały regularnie pociągi. Kursowały tędy do papierni w pobliskim Młynowie. – Papiernia przestała istnieć po powodzi w 1997 roku – mówią tutejsi mieszkańcy. – Powódź tylko ją dobiła, bo już wcześniej ledwo przędła.
Żałują papierni i pociągu, choć przejeżdżał pod ich sypialnią, pokojem stołowym, kuchnią czy też oknami. Do budynku z bramą przejazdową przylega kolejny dom. Dalej jest stroma skarpa. Aby więc pociąg mógł pojechać dalej, zbudowano niewielki most kolejowy. Pociągów już tutaj nie ma, ale most się zachował. Służy pieszym jako kładka nad przepaścią.
Nieco dalej od tego niezwykłego kompleksu przemysłowo-mieszkalnego pysznią się potężne zagrody kmiece złożone z okazałych budynków gospodarczych i mieszkalnych (głównie z XIX wieku). Ulokowane są zwykle wokół rozległego dziedzińca-majdanu. Przykładem takiego założenia mogą być zabudowania w dolnej części wsi, tuż przy skrzyżowaniu, gdzie stoi okazała murowana kapliczka słupowa z XVIII wieku. Zagroda ta składa się ze sporych budynków gospodarczych z XIX wieku i mającego cechy barokowe XVIII-wiecznego budynku mieszkalnego, określanego mianem dworu.
– Przed II wojną światową mieściły się w nim restauracja i hotel – twierdzą mieszkańcy Ścinawicy, którzy przyjechali tutaj wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Pamiętają też, jak jeszcze pod budynkiem z wielką bramą przejazdową kursowały pociągi zaprzężone w... konie. Potem czasami przejechała tędy buchająca wysoko w górę parą ciuchcia. Przejazd spalinowozu nie był już tak efektowny.
Ze Ścinawicy jest blisko do Kłodzka, dlatego wieś rozwijała się jako osada podmiejska. To przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Kłodzka uprawiano tutaj warzywa i owoce. W 1684 roku stała się wręcz własnością Kłodzka. Na pewno był to dobry nabytek. W pobliżu wsi (290-360 m n.p.m.) zaczyna się niezwykle malowniczy Przełom Bardzki. Są tutaj dobre gleby. Nic dziwnego, że wieś ta zasłynęła z sadownictwa i ogrodnictwa już w XIV wieku.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.