MIKOWICE
DANE STATYSTYCZNE
Powierzchnia: 218 ha
Liczba mieszkańców: 63 (stan na: 11.07.2024 r.)
- Sołtys: Teresa Macherzyńska, tel. 74
- Samorządowy koordynator wsi: Magdalena Gargała, tel. 74
Pradolina Nysy Kłodzkiej
Historia Mikowic okiem Marka Perzyńskiego
Najciekawsza pod względem zasobności w zabytki część Mikowic włączona została w 1983 roku w obręb Kłodzka, ale i same obecne Mikowice warte są odwiedzenia. Zachowały się tutaj m.in. przepastne zabudowania folwarczne, XIX-wieczna Pasja przy jednym z domostw i sporo ciekawych XIX-wiecznych domów. Sama zaś wieś leży w pradolinie Nysy Kłodzkiej, która kiedyś właśnie tędy płynęła.
Mikowice zajmują płytką dolinkę na wysokości 325-345 m n.p.m., która poniżej folwarku przypomina malowniczy wąwóz. Sam zaś folwark musi budzić szacunek – jego właściciel posiadał wielkie połacie ziemi i chyba armię robotników, którzy zapełniali jego potężne zabudowania płodami rolnymi.
Historia tej wsi związana była właściwie zawsze z folwarkami. Jeden z nich pracował długo na rzecz szpitala w Kłodzku - przypisano go do niego w 1479 roku. Posiadali tutaj również folwarki kłodzcy augustianie, po których przejęli dobra jezuici. Jak widać, wieś była podzielona.
W 1782 roku posiadłość miał tutaj nawet hrabia von Reden z Bukowca, w Karkonoszach znany z tego, że doprowadził do rozwoju górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku. Uprawiający ziemię pańską czy klasztorną chłopi sami posiadali najczęściej niewiele. W Prusach uwłaszczeni zostali dopiero w 1811 roku.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego