Informacje podstawowe:
Powierzchnia: 330 ha
Liczba mieszkańców: 176 (stan na 11.07.2024 r.)
- Sołtys: Iwona Koźlak, tel.
- samorządowy koordynator: Joanna Fekieta, tel. 74
- opiekun świetlicy: Teresa Nowicka
Wieś na złocie
Gorzuchów okiem Marka Perzyńskiego
Pałac w Bożkowie przypomina francuskie zamki. Należał do hrabiów von Magnis, którzy od drugiej poł. XVIII wieku posiadali także pobliską wieś Gorzuchów. To właśnie z Gorzuchowa, po poprowadzeniu w 1879 roku tutaj linii kolejowej z Kłodzka do Nowej Rudy, wyruszali turyści na zwiedzanie bożkowskiej rezydencji, kościoła z niezwykłą amboną łodziową (zachowała się do dzisiaj) oraz romantycznej sztucznej ruiny na Grodziszczu.
Dziewiętnastowieczni turyści, rozmiłowani w romantycznych widokach, zakochaliby się dzisiaj na pewno także w Gorzuchowie. To bardzo schludna wieś. A że turyści zwracają uwagę i na takie szczegóły, może o tym świadczyć relacja niejakiego Zöllnera, który odwiedziwszy w 1791 roku leżące w tym samym regionie Ołdrzychowice Kłodzkie napisał, że w oczy rzucają się dobrze odziani mieszkańcy, silne duże konie, porządek w mieszkaniach oraz czystość i schludność dzieci.
W Gorzuchowie zachowało się sporo dobrze utrzymanych drewnianych i drewniano-murowanych domów, głównie z XIX wieku. Niektóre posiadają potężne bramy przejazdowe. Przy wjeździe do wsi od strony drogi Kłodzko-Nowa Ruda stoi XIX-wieczna kolumna maryjna z kartuszem herbowym na głowicy. Już w centrum wsi można natomiast podziwiać mocno rozbudowaną barokową grupę figuralną przedstawiającą ukrzyżowanie oraz – przy jednym z domów – oszkloną kapliczkę z XIX-wieczną figurą Maryi.
Gorzuchów powstał zapewne jeszcze przed XIII wiekiem (a więc jako wieś przedlokacyjna) na tzw. wolniźnie lub na surowym korzeniu, czyli w wyniku karczunku lasu. Zawsze miała charakter rolniczy. Amatorów mocnych wrażeń zainteresuje zapewne fakt, że w okolicy, w trzeciorzędowych żwirach, można natknąć się na złoto. Tym, których ogarnie zaraz gorączka złota, warto przypomnieć, że gdyby prześledzić dzieje ludzkości, można dojść do wniosku, że odegrało ono często bardzo niechlubną rolę. Wystarczy przyjrzeć się samemu słowu „złoto”. Stosując anagram otrzymamy „To zło”. Nic dodać, nic ująć.
Czy Gorzuchów stanie się kiedyś polskim Eldorado – zobaczymy. Tymczasem warto odwiedzić go dla innych walorów, głównie krajobrazowych. Wieś ta ma nietypowy dla tych rejonów układ wielodrożnicy, leży na wysokości 300-315 m n.p.m. Teren jest pofałdowany, a przez to i widokowy.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.