DANE STATYSTYCZNE
Powierzchnia: 400 ha
Liczba mieszkańców: 159 (stan na 14.05.2020 r.)
- Sołtys: Ludwika Golec, tel. 74
- Samorządowy koordynator: Patrycja Pocion-Longawa, tel. 74
- Opiekun świetlicy: Małgorzata Szmigiel
www.marcinow.gmina.klodzko.pl
www.facebook.com/Sołectwo-Marcinów- /?fref=ts
Sędziowali sześć wieków
Historia Marcinowa okiem Marka Perzyńskiego
Wsie kłodzkie stają się coraz bardziej modne. Wielu mieszkańców miast nabywa w nich obiekty, które adoptuje następnie na domy letniskowe. Tak jest choćby w Marcinowie – urokliwej, niewielkiej wsi położonej w południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, na wysokości 325-360 m n.p.m. Otaczają ją połacie pól uprawnych.
Uwagę przyciągają tutaj zwłaszcza wielkie podworskie zabudowania folwarczne. Górny folwark – nazwany dawniej Oberhof – należał w XIX wieku do hrabiego Magnisa z Ołdrzychowic Kłodzkich. Składał się on z dworu i potężnych zabudowań gospodarczych. Po jego gabarytach można sądzić, że okolice Marcinowa charakteryzują się dobrymi warunkami glebowo-klimatycznymi. I tak jest w rzeczywistości.
Naprzeciwko środkowego folwarku stoi barokowo-klasycystyczna kapliczka domkowa z eklektycznym, bardzo urokliwym ołtarzykiem Matki Boskiej w środku. Dolny folwark z kolei to dawny dwór sędziowski, obecnie bardzo przebudowany. Historyków zainteresuje zapewne jednak głównie fakt, że wolne, dziedziczne sędziostwo powstało w Marcinowie w XIV wieku i przetrwało najdłużej na ziemi kłodzkiej. Trudno w to uwierzyć, ale istniało – przynajmniej formalnie – do 1945 roku!
Powyżej wsi są stare kamieniołomy. Okolice Marcinowa mają złożoną budowę geologiczną, można znaleźć tutaj nawet granaty i turmaliny.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.