"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach."
Powszechnie wiadomo, że czytanie książek to samo dobro. Niestety obserwuje się, że społeczeństwo coraz mniej chętnie sięga po książkę,bo zastępuje ją filmem, rozrywką komputerową, telefonem.
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach robi się wiele, by propagować czytelnictwo, by zachęcić dzieci do lektury i w ten sposób przyczyniać się do poszerzania grona wiernych przyjaciół książki.
21 listopada 2016r., w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w naszej szkole, na zaproszenie Pani dyrektor - Agnieszki Czapowskiej - Lewandowskiej, pojawił się gość - polski rysownik prasowy, ilustrator, autor książek dla dzieci, twórca rysunków i humoresków w "Angorce"- dodatku "Tygodnika Angora" - Pan Paweł Wakuła.
Pani dyrektor oraz Pani Magdalena Ferenz prowadzą szkolną bibliotekę i dokładają wszelkich starań, by uczniowie nie tylko chętnie odwiedzali bibliotekę, ale też z zapałem sięgali po kolejne dzieła licznie zgromadzone na półkach. Prowadzone są lekcje biblioteczne, różnego rodzaju prezentacje i spotkania, na których pokazuje się wartość książki i jej znaczenie dla rozwoju człowieka.
Spotkanie z Pawłem Wakułą z całą pewnością na zawsze pozostanie w pamięci krosnowickich uczniów, należało ono bowiem do bardzo udanych i nader ciekawych. Autor książek, m.in. takich jak: "Co w trawie piszczy" - za którą to otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim im. Astrid Lindgren organizowany przez fundaję "ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom", "Kajtek i Yetik", "O czym szumi las", "Na tropie sześcioptaka", "Mój tata jest olbrzymem" i wielu innych... pasjonująco opowiadał o tym jak tworzył poszczególne historie i postacie do swoich książek. Opowieść co jakiś czas okraszona była rysunkiem, który Pan Wakuła wykonywał na oczach uczestników spotkania, którzy to z dużym zainteresowaniem przyglądali się temu co za moment pojawi się na kartce. A że powstawały wspaniałe ilustracje, toteż dzieci były podwójnie zachwycone. Zadawały mnóstwo pytań, na które nasz gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał.
Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy autograf, który pisarz składał w zeszycie do języka polskiego bądź w notatniku.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy wielu pomysłów w tworzeniu nowych dzieł, na które z niecierpliwością oczekujemy.
Tekst: Anna Hnatów-Biela
Foto: Bartłomiej Bloch