W niedzielę 1 września w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbyło się Dożynkowe Święto Plonów pod nazwą „Tradycja i ekologia symbol Gminy Kłodzko – Ołdrzychowice Kłodzkie 2013”, podczas którego mieszkańcy Gminy Kłodzko złożyli uroczyste dziękczynienie za zebrane plony.
Oficjalne obchody święta plonów rozpoczęło tradycyjne spotkanie gospodarza, Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawy z rolnikami. Wraz z Przewodniczącym Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku Leszekiem Bobulą oraz Przewodniczącym Gminy Kłodzko Zbigniewem Turem, podziękowali gospodarzom za ich ciężką pracę oraz zaangażowanie.
Następnie rozpoczęła się Msza Św. Dziękczynna w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kł. koncelebrowana przez ks. proboszcza Stanisława Piskorza.
Po mszy świętej korowód dożynkowy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Międzylesia oraz zespołu Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego Polskiego Związku Łowieckiego „Odgłosy Kniei” uroczyście przemaszerował z kościoła na miejscowe boisko, gdzie oczekiwali licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy wielu sołectw. Korowód uświetniły rozkwitłe kolorami wieńce, cieszące oczy swą malowniczością, oryginalnością i niepowtarzalnym urokiem. Ozdobione owocami, o różnorodnych kształtach, misternie wykonane, symbolizujące plony, będące ukoronowaniem rolniczego trudu.
Koncert Sygnalistów Myśliwskich oraz „Hymn rolników” wykonany przez zespół śpiewaczy „Jaskier” z Ołdrzychowic przywitał wszystkich rolników, gości i mieszkańców, w tym władze gminy, przedstawicieli administracji, instytucji, firm i środowiska lokalnego oraz rozpoczął część oficjalną i obrzędową uroczystości.
Przedstawiony został spektakl słowno-muzyczny MISTERIUM CHLEBA oparty na wątku ewangelicznym, przygotowany przez lokalną społeczność.
Honory starosty i starościny Dożynek 2013 pełnili Józef Paliniewicz i Izabela Jachowicz. W obrzędzie przekazania bochna chleba z tegorocznych zbóż Wójtowi Gminy Stanisławowi Longawie asystowali Gabriela Paul i Piotr Smółka. Wójt w swoim okolicznościowym wystąpieniu zapewniał, że będzie plony dzielić sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców gminy Kłodzko. Podziękował również symbolicznym bukietem pani sołtys Halinie Witos i radzie sołeckiej za ogromny wkład pracy w przepiękne przygotowanie Ołdrzychowic Kł. i przyjęcie gości.
Była też szczególna chwila dla osób zasłużonych dla rolnictwa. Honorowe odznaki nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalembę wręczali wójt Stanisław Longawa wraz z Wicewojewodą Dolnośląską Ewą Mańkowską. Wśród zasłużonych znaleźli się Józef Bąk, Czesława Czaniecka, Eugeniusz Marcak, Zofia Kumanek, Stefania Łysionek, Edward Szymczak, Czesław Pierzchawka, Mieczysław Bugaj, Stanisław Mrówka, Marek Krala, Irena Raczak, ks. Bolesław Stanisławiszyn, Daniela Białek, Mirosław Sowiński, Franciszek Piszczek oraz Pan Władysław Bartosik.
Odbył się również ceremoniał wręczenia medali pracownikom samorządowym za długoletnią służbę. Medale zostały wręczone Halinie Bal, Grażynie Janiszyn, Elżbiecie Kozie oraz Janowi Borczowi z Urzędu Gminy Kłodzko.
Na koniec ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu na „Gospodarstwo Roku 2013”. W tym roku laureatami zostały Gospodarstwo Rolne „Agro-Rind” z Piszkowic oraz Gospodarstwo Rolne „Agro-Pol” z Wojborza. Oprócz statuetek wręczonych przez Wójta, Wicewojewodę oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku Leszka Bobulę, laureaci otrzymały urządzenia wielofunkcyjne. Wyróżniono gospodarstwa Zbigniewa Lewandowskiego z Krosnowic i Mariusza Puk, również z Krosnowic, za które otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Omya Sp. z o.o., oddział Romanowo, w postaci 40 ton agrodolu dla każdego z wyróżnionych.
Wiele przyjemnych emocji przeżyli laureaci konkursu na „Piękną i aktywną wieś Gminy Kłodzko 2013” Oto nagrodzeni:
1. Szalejów Dolny - 10 000
2. Stary Wielisław - 8 000
3. Jaszkowa Dolna - 6 000 + 2 000 za estetykę
4. Jaszkowa Górna - 5 000
5. Podzamek - 4 500
6. Krosnowice - 4 000
7. Szalejów Górny - 3 500
8. Starków - 3 000 + 1 000 za estetykę
9. Łączna - 2 500
10. Marcinów - 2 000 + 3 000 za estetykę
11. Żelazno - 1 500
12. Ławica - 1 000
Dyplomy wraz z czekami zwycięzcom wręczali Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Turem.
Tegoroczny tytuł SOŁTYSA ROKU 2013 otrzymała Mariola Nakwasińska z Szalejowa Dolnego.
W tym roku Wójt postanowił wyróżnić również Pracownika Samorządowego 2013 – tytuł otrzymała Agnieszka Potyrała.
Tradycyjne ośpiewanie wieńców przez koła gospodyń wiejskich otworzył zespół śpiewaczy „Jaskier” z Ołdrzychowic Kł. Z dożynkowym przytupem zaśpiewały zespoły: zespół śpiewaczy „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, „Jarzębinki i batiary” z Szalejowa Górnego, „Róża Kłodzka” z Żelazna, „Marzenie” i „Kumy” z Krosnowic.
Część obrzędową zamknął okolicznościowy koncert z okazji 10-lecia powstania Chóru Sołtysów im. Piotra Ćwichuły. Z tej okazji oprócz gratulacji, Wójt wręczył naszemu chórowi czek w wysokości 2 000zł. na zakup strojów dla zespołu.
Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur w asyście swoich zastępców panów Stanisława Banacha i Edwarda Dąbrowy częstowali uczestników dożynkowymi chlebami wypieczonymi według starych i sprawdzonych receptur.
Największe wrażenia na jury zrobiły korowody i wieńce dożynkowe.
Oto nagrodzeni za korowód:
1 miejsce KGW Żelazno,
2 miejsce KGW Krosnowice,
3 miejsce Sołectwo Ołdrzychowice
Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyli:
1 miejsce KGW Jaszkowa Górna,
2 miejsce KGW Szalejów Górny,
3 miejsce KGW Wojciechowice.
W konkursie na chleb dożynkowy nagrodzeni zostali:
1 miejsce KGW Jaszkowa Górna,
2 miejsce Sołectwo Podtynie,
3 miejsce KGW Kamieniec.
Za najpiękniejsze stoisko podczas Święta Wsi Kłodzkiej zostało nagrodzone stoisko prezentujące sołectwo Stary Wielisław oraz stoisko wystawców związanych z ekologią z Szalejowa Dolnego.
Scenę dożynkową i serca gości do późnych godzin rozgrzewali: formacja taneczna z Przedszkola Gminnego w Ołdrzychowicach Kł., zespół młodzieżowy TAK’S z Jaszkowej Dolnej. Prawdziwą furorę zrobiła kapela góralska „Janicki” z charyzmatycznym szefem zespołu na czele, która przybyła do nas aż z Czarnego Boru. Kolejne występy należały do zaprzyjaźnionego zespołu RK Crazy z Czech, oraz mocno brzmiącej, rockowej kapeli Garrison z Kłodzka. Przed gwiazdą wieczoru obejrzeliśmy występ zespołu Ironia oraz niezawodnego Podzamku Boys, który bawił gości dopóki gwiazda wieczoru nie zawitała na scenie.
Tegoroczne święto na wysokich obrotach zamykał koncert gwiazdy wieczoru - zespół „BRATHANKI”, który z nową wokalistką Agnieszką Dyk dał gorący występ wykonując takie utwory jak: „Czerwone korale” czy „W kinie, w Lublinie”.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!