W styczniu tego roku w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich powstała grupa zabawowa – w ramach projektu realizowanego przez Fundację im. Jana Amosa Komeńskiego „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców – edycja druga". W tym celu zaaranżowane zostało wyjątkowe miejsce edukacyjne, które sprawiło, że bibliotekę chętnie odwiedzają małe dzieci w wieku do trzech lat oraz ich rodzice.
Zajęcia prowadzone są przez specjalnie przeszkolonych animatorów-bibliotekarzy panie Małgorzatę Ostrowską i Alinę Sydorko, które podczas wspólnej zabawy z dziećmi i rodzicami pokazują, jak prostymi sposobami można pomagać dzieciom w ich rozwoju. Rodzice mają sposobność i czas na obserwowanie swych pociech, rozwijają własne umiejętności, odkrywają wartość wspólnej zabawy i jej znaczenie dla rozwoju dziecka, wzmacniają relacje z dziećmi i cały czas im towarzyszą. Ważną sprawą jest także możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami oraz wzajemne wspieranie się.
Takich spotkań mamy już za sobą dwanaście i dziś można pokusić się na małe podsumowania. Na każdym kolejnym spotkaniu dzieci czuły się coraz bardziej swobodnie. Miały swoje ulubione miejsca i zabawy w bibliotece. Dzieci w tym wieku są wielkimi indywidualistami. Były chwile, że nie można było przeprowadzić żadnej zabawy grupowej, gdyż maluchy były zaabsorbowane swoją ulubioną zabawą – według własnych zainteresowań. Są wśród nich miłośnicy muzyki, grający na instrumentach w kąciku muzycznym. Największym powodzeniem cieszy się zabawa w „gotowanie” przy wykorzystaniu produktów spożywczych i naczyń kuchennych. Małych konstruktorów pasjonowały klocki i puzzle. Niektóre dzieciaczki wolały po prostu beztrosko hasać i rzucać piłkami. Z zabaw inspirowanych przez animatorów podobało się „wieszanie prania” i gimnastyka w rytm muzyki – wraz z rodzicami. Dzieci uwielbiały również wspólne posiłki. Malowanie wielkimi pędzlami na folii rozłożonej na podłodze zrobiło wprost furorę.
W ramach współpracy polsko-czeskiej w spotkaniach uczestniczyły również dzieci czeskie z opiekunami. Integracja nie stanowiła problemu. Dzieci porozumiewały się w swoim własnym języku mowy i gestów. Ogółem w zajęciach udział wzięło 24 dzieci i rodziców. Frekwencja na poszczególnych spotkaniach wynosiła około 5-6 dzieci. Podczas zajęć wykorzystywano literaturę z „biblioteczki dla najmłodszych” oraz zestawy zabawowe przekazane przez Fundację. W najbliższej przyszłości zamierzamy zorganizować grupę zabawową dla przedszkolaków i ich dziadków.