Od jedenastu lat 15-go maja w Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii Dzień Polskiej Niezapominajki. Przyjęte w 2002 r. święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej i wielkiej Ojczyzny".
W tym dniu i z tej okazji w Krosnowicach uczczono to święto w polsko-czeskiej atmosferze. Jego organizatorami byli Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko oraz miejscowy Klub Seniora, któremu prezesuje pani Anna Piasecka. Działanie jest pierwszym z sześciu spotkań obywatelskich, które zostaną zorganizowane w okresie od maja 2013 roku do kwietnia 2014 roku i wpisuje się w:
projekt „EUROREGIONALNE SPOTKANIA OBYWATELSKIE” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska
2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”
Kilka dni wcześniej spotkanie zostało poprzedzone wspólnymi warsztatami plastycznymi, które poprowadziła pani Roma Szczerbień – znana lokalna artystka z Krosnowic. Udział wzięli seniorzy, ich wnuki oraz dziewczęta z miejscowego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Integracja była nadzwyczaj udana. I tym sposobem zyskano wiele, gdyż dziewczęta chętnie wspierały organizatorów podczas spotkania.
Najważniejszym punktem krosnowickiego Święta Niezapominajki był wykład z polskim pisarzem panią Martą Fox – poetką, powieściopisarką i eseistką, która w swojej twórczości, na podstawie autentycznych relacji, zajmuje się zaburzonymi związkami między dorosłymi opiekunami i ich dziećmi bądź wychowankami. Pisze o problemach związanych z dojrzewaniem emocjonalnym, różnicach międzypokoleniowych i poszukiwaniach trwałych więzi pomiędzy dorosłymi i młodymi pokoleniami.
To była bardzo pouczająca lekcja, która przygotowała seniorów i ich wnuki do polsko-czeskiego konkursu literackiego „moja babcia \mój dziadek pisze wiersze”. 30 najlepszych prac polskich i czeskich zostanie opublikowanych w tomiku wierszy, który ukaże się jeszcze w tym roku kalendarzowym. Konkurs trwa do piątku 16 sierpnia 2013 roku. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej pod adresem www.bibliotekagmina.klodzko.pl
Podczas spotkania przedstawiciele Klubu Seniora z Czech opowiadali o swojej działalności, pasjach i dobrych kontaktach ze swoimi wnukami. Swoją aktywność, dorobek i plany na przyszłość pokazali w formie prezentacji multimedialnej. Relacje pomiędzy obywatelami obu krajów nie były trudne, gdyż tłumaczeniami ustnymi zajmował się pan Petr Neuman. Strona polska również przygotowała prezentację o aktywności seniorów w Polsce, która jest autentycznie budowana na więziach międzypokoleniowych.
Dużą uwagę wśród gości skupiły wspólne recytacje lokalnych twórców słowa pisanego, pani Lilianny Figurskiej i pani Grażyny Sobczak ze swoimi wnukami i wychowankami. Była też pani Niezapominajka, która w asyście małych niezapominajek obdarowywała gości karnecikami i kwiatuszkami, które powstały podczas warsztatów. Ogłoszono także wyniki dziecięcego konkursu plastycznego „zawsze razem z niezapominajką”. Każde dziecko otrzymało nagrodę książkową.
Wśród gości, którzy podziwiali aktywność seniorów i ich wnuków byli m.in.: wójt Gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur, radny Powiatu Kłodzkiego pan Lubomir Danielczyk, radni Gminy Kłodzko pani Katarzyna Czuba – Kowal, pan Edward Dąbrowa i pan Franciszek Piszczek, przewodniczący Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Czeskiej pan Vladimir Hulman, ks. proboszczowie Adam Łyczkowski i Bolesław Stanisławiszyn, dyrektor MOS pani Dorota Krężlewicz-Skrobot.
Wspaniały, przepyszny i prześliczny tort niezapominajkowy ufundowało PRZEDSIĘBIORSTWO PIEKARNICZO-CUKIERNICZE MACHELA Z JASZKOWEJ DOLNEJ. Smacznie dziękujemy.
Wiodącym celem spotkania była aktywizacja i integracja seniorów oraz ich wnuków w każdym wieku w ramach polsko-czeskiej współpracy na terenie Euroregionu Glacensis. Także niwelowanie różnic w rozwoju społeczności lokalnych z terenów przygranicznych przy zaangażowaniu seniorów w integrację kulturową, historyczna i literacką na rzecz młodego pokolenia oraz ocalenie od zapomnienia faktów historycznych i ich twórczości pisanej do szuflady. Czy to się udało? Zdecydowanie tak!
W ramach środków projektowych sfinansowano: poczęstunek dla uczestników, wykład z polskim pisarzem, tłumacza ustnego oraz relację filmowo-telewizyjną, która jest dostępna na stronach internetowych: http://www.tvklodzka.pl, www.bibliotekagmina.klodzko.pl
11 Przykazanie
Zaklęta w Tobie moc,
Niezapominajko o niebieskich skrzydłach,
Z nieba rodem...
Stoisz boso, skąpana w strumyku,
Ku trzeźwości myślenia!
Kwiatów wokół bez liku...
Sympatyczna rodzina...
A ty?
Pięć niebieskich loków wokół...
Pięć cichych kroków do Ciebie...
By nie obudzić Twego milczenia,
Wśród wschodów i zachodów słońca...
Może tęsknisz i czekasz na grajka,
O prostym sercu,
Co usiądzie na zakręcie życia
Tuż obok Ciebie...?
Bądź przy mnie...
Jak jedenaste przykazanie;
Nie zapomnij!
Lilianna Figurska