Dzięki gościnności Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym w sobotę 8 grudnia 2012r odbył się I Mikołajkowy Turniej Haidong Gumdo dla dzieci. Organizatorem było Stowarzyszenie Haidong Gumdo Polska z dyrektorem Technicznym panem Mariuszem Bilem na czele przy dużym wsparciu Świętego Mikołaja.
W turnieju brało udział ponad 60 młodych adeptów Haidong Gumdo z Kłodzka, Ołdrzychowic, Wojborza, Bystrzycy, Polanicy, Szalejowa Górnego i Wrocławia.
Było sporo dobrej zabawy, radości i uśmiechów mimo, że rywalizacja była bardzo zacięta i gorąca. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe medale i dyplomy, a Święty Mikołaj nie żałował prezentów i zapowiedział się za rok na kolejny turniej jego imienia.
Charakterystyka Haidong Gumdo
Haidong Gumdo jest współczesną koreańską sztuką walki mieczem, która czerpie wzorce ze starożytnych tradycji i dawnych taktyk bojowych w celu rozwoju fizycznego, psychicznego oraz duchowego.
Brak kontaktu typowy dla większości sztuk walki stwarza idealne warunki do treningu dla osób w każdym wieku.
Ważnymi elementami treningu są : dyscyplina, koncentracja, samokontrola i równowaga.
Początkowo w treningu używa się mieczy drewnianych (mok gum).
Miecze prawdziwe (Jin Gum) dozwolone są dopiero po osiągnięciu poziomu mistrzowskiego.
W trakcie treningu adepci Haidong Gumdo ćwiczą błyskawiczne wyjmowanie miecza, bezpieczne chowanie go do pochwy, poszczególne cięcia, sposoby poruszania się z mieczem, postawy.
Fundamentem są układy formalne (gum bub), czyli wyimaginowana walka, często z wieloma przeciwnikami. Celem jest kształtowanie koncentracji i wyobraźni przestrzennej oraz doskonalenie postaw i przemieszczania się.
Trening z partnerem (kyuk gum) uczy wyczucia odpowiedniego dystansu, wytrenowanie właściwej reakcji. Hartuje ciało oraz wzmacnia odporność psychiczną.
Ćwiczenia oddechowe i Qi Geong pozwalają na uspokojenie, wyciszenie umysłu, rozluźnienie, zrelaksowanie ciała oraz uzyskanie odpowiedniej postawy mentalnej potrzebnej do treningu.
Trening Haidong Gumdo może być ciekawą, zdrową alternatywą spędzania wolnego czasu, pogłębianiem wiedzy o innych kulturach czy też pasją na całe życie.