Gmina Kłodzko kontynuuje rewolucję oświetleniową. Obecnie na finiszu jest zadanie pn. „Modernizacja oświetlenia drogowego w miejscowości Wojciechowice”, realizowane ze środków otrzymanych z PROW na lata 2014-2020.
Zadanie obejmuje wymianę 135 opraw oświetleniowych na lampy LED, naprawdę 133 stanowisk oświetleniowych, odtworzenie 2 stanowisk oświetleniowych w istniejących lokalizacjach, modernizację szafek oświetleniowych.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Przy okazji realizacji tej ważnej inwestycji dzielimy się wiedzą, dlaczego stawiamy na światło ledowe. A robimy to z uwagi i na ludzi, i na zwierzęta. Warto wiedzieć!
LED W DOMU
Długa żywotność – wyróżnia się jako jedna z największych korzyści światła LED.
Wydajność – diody LED są w tej chwili najbardziej energooszczędnym źródłem zużywając znacznie mniej energii (energii elektrycznej) niż źródła światła żarowego.
Odporność na uderzenia, temperaturę – w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, zaletą oświetlenia LED jest fakt, iż nie zawiera żarników oraz elementów szklanych, które są bardzo wrażliwe na uderzenia oraz wstrząsy. Najczęściej w budowie dobrej jakości oświetlenia LED stosuje się wysokiej jakości tworzywa sztuczne oraz elementy aluminiowe, co powoduje, że LED jest bardziej wytrzymały i odporniejszy na niskie temperatury i wibracje.
Oddawanie ciepła – LEDY w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego generują niewielkie ilości energii cieplnej z racji ich wysokiej wydajności. Wytwarzana energia jest w większości przetwarzana i zamieniana na światło (w 90%), co umożliwia kontakt bezpośredni człowieka ze źródłem oświetlenia LED bez narażania na oparzenie nawet po dłuższym czasie jego pracy, a dodatkowo zostaje ograniczone narażenie na pożar, który może wystąpić w pomieszczeniach, w których wykorzystywane jest oświetlenie starego typu, które nagrzewa się nawet do kilkuset stopni. Z tego powodu oświetlenie LED jest bardziej korzystne dla towarów czy urządzeń, które są wyjątkowo wrażliwe na temperaturę.
Ekologia – wśród zalet oświetlenia LED można wymienić również to, iż diody LED nie zawierają żadnych toksycznych materiałów, takich jak rtęć i innych metali groźnych dla środowiska w odróżnieniu od świetlówek energooszczędnych i nadają się w 100% do recyklingu, pomagając zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Zawarte w nich związki chemiczne odpowiedzialne za kolor świecenia (luminofor) nie są szkodliwe dla otoczenia.
Barwa – w technologii LED mamy możliwość uzyskania każdej barwy świecenia światła. Podstawowe kolory to biały, czerwony, zielony oraz niebieski, ale dzięki dzisiejszej technice mamy taki postęp, że jesteśmy w stanie uzyskać dowolny kolor. Każda pojedyncza dioda typu RGB posiada układ trzech sekcji, z których każda daje nam inny kolor z palety barw RGB – czerwony, zielony, niebieski.
Z kolei na przykładzie nietoperzy wiemy, iż światło ledowe dobre jest także dla zwierząt.
Na całym świecie wzrasta użycie sztucznego światła i według prognoz, niebo będzie się rozjaśniało o 6% rocznie. Dla gatunków nocnych, takich jak nietoperze, które przystosowane są do życia w ciemności, sztuczne światło może oznaczać dramatyczne zaburzenie poziomu aktywności.
Naukowcy z Philips Lighting z Holandii stworzyli ledowe oświetlenie drogowe, które nie zaburza funkcjonowanie nietoperzy. Badania Holenderskiego Instytutu Ekologii pokazują, że przyjazne dla nietoperzy oświetlenie LED nie zaburza funkcjonowania tych unikających światła ssaków.
Eindhoven, Holandia - Philips Lighting, światowy lider w dziedzinie oświetlenia, zaprezentował wyniki badania, analizującego reakcję nietoperzy na różne spektrum światła. W badaniu użyto wypuszczonego niedawno przez Philips oświetlenia LED ClearField, które, jak dowodzi badanie, nie przeszkadza w funkcjonowaniu tych nocnych zwierząt. W trakcie badania, Holenderski Instytut Ekologii oraz uniwersytet w Wageningen blisko współpracował z Philips Lighting w celu sprawdzenia, w jaki sposób nietoperze reagują w swoim naturalnym otoczeniu na różne kolory światła.
Na potrzeby eksperymentu, w Holandii ustawiono osiem stacji polowych w celu badania reakcji nietoperzy na trzy różne spektrum światła w miejscach, które na co dzień pozostają wolne od zanieczyszczenia światłem. Zainstalowano słupy Philips LED, które emitowały czerwone, zielone i białe światło przy użyciu technologii Philips ClearField dla światła czerwonego i Philips ClearSky dla światła zielonego. Wszystkie światła LED emitują światło o natężeniu podobnym do tego, które jest powszechnie stosowane do oświetlania wiejskich dróg.
„Poprzez pracę z Philips Lighting wykonujemy kolejny, kluczowy krok w badaniach nad technologią LED, która nie zakłóca funkcjonowania gatunków nietoperzy i pomaga chronić dzikie zwierzęta oraz środowisko” powiedział dr Kamiel Spoelstra, badacz w Holenderskim Instytucie Ekologii.
„Ten raport to podsumowanie naszych pięcioletnich badań, które pokazały, w jaki sposób światło może chronić nietoperze, które na całym świecie uznaje się za gatunek zagrożony.”