27 kwietnia w Żelaźnie miała miejsce 16. edycja Festiwalu bajek z Andersenem – Wioska literackich inspiracji twórczych. Impreza zgromadziła w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Żelaźnie ponad 80 dzieci z sześciu gmin powiatu kłodzkiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur.
Starostwo Powiatowe w Kłodzku przeznaczyło na organizację tego wydarzenia środki w wysokości 2 000,00 zł w ramach konkursu „Kultura w powiecie kłodzkim”, w którym swoją ofertę złożyła Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zs. w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Festiwal rozpoczęła inscenizacja „Jaś i Małgosia” w wersji proekologicznej, którą przygotowała kadra biblioteczna wraz z uczniami miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Imprezę otworzyła Urszula Panterałka – zastępca wójta Gminy Kłodzko.
Na imprezie pojawiło się sporo postaci z bajek. W rolę Hansa Christiana Andersena wcielił się Marek Trypka z zespołu śpiewaczego „Róża Kłodzka”. Królową Śniegu została Urszula Borkowska – radna i sołtyska. Jako Calineczka wystąpiła Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki. Baba Flora to Alina Sydorko, Jaś – Miłosz Sydorko i Małgosia – Magdalena Średniawa. Tajemniczą damą w masce była Adela Klowan.
Można było obejrzeć kilkanaście konstrukcji z klocków LEGO oraz porozmawiać o tej wielkiej pasji z Michałem Kusiakiem – stypendystą programu im. Grzegorza Ciechowskiego. Chłopak ma na tym punkcie wiele do powiedzenia. Swoją osobowością wciąga do swojego świata…
Na salonach zagościła również pisarka Kamila Dynarowicz i jej Kudowiórka Zdrojówka. Projekt tej młodej pisarki wciąż się rozwija. Najpierw była książka, której bohaterka Kudowiórka Zdrojówka i jej przyjaciele opanowują Park Zdrojowy w Kudowie. Ich zadaniem jest ochrona tego pięknego krajobrazu oraz inspirowanie młodych czytelników do działań proekologicznych. To wszystko działo się na Festiwalu. Niespodzianką była też wizyta Kudowiórki, z którą każdy, ale to każdy chciał mieć zdjęcie. Kto w tym temacie chce więcej, musi koniecznie pojechać do Kudowy-Zdroju.
Nieodzownym elementem każdego Festiwalu jest „Baśniowy przegląd talentów”. Jury w składzie: Klaudia Lutosławska-Nowak – zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Aleksandra Kula – wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Gminy Kłodzko, Marek Trypka – Hans Christian Andersen, Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko obejrzało kilkadziesiąt różnych talentów: muzycznych, tanecznych, gimnastycznych, recytatorskich, plastycznych, kucharskich, literackich i piosenkarskich.
Cztery podkowy szczęścia trafiły do:
Emilii Szkodzińskiej za recytację wiersza „Żuk” Jana Brzechwy
Mai Parat za piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”
Hanny Oleksy za sonatę Beethovena na fortepianie
Wiktorii Kiełbasy za pokaz gimnastyki artystycznej.
Podkowy szczęścia sfinansował Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET z Kłodzka – dziękujemy.
Tegoroczną niespodzianką była Szkoła Magii i Czarodziejstwa HOGWARD, którą poprowadziły dwie profesorki Ewa i Monika. Nie obyło się bez ceremonii przydziału. Rozegrany został turniej pomiędzy czterema domami: Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu i Slytherinu. Podczas zadań trzeba było się wykazać znajomością przygód Harry'ego Pottera, odwagą oraz sprytem. Były warsztaty z eliksirów, magii czy numerologii i wiele innych ciekawych rzeczy. Walczono o Tiarę Przydziału.
W strefie różnorodnych atrakcji miały miejsce spacer z Królową Śniegu, warsztaty string art, tajemniczy zamek, modelowanie i dekorowanie balonów, a także bajkowe domki do kolorowania, koło fantów z Babą Florą, fotobudki oraz quiz literacki z hasłem „Czytamy bajki”.
Natomiast przysmaki z kuchni CZARY GARY przygotowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Czegoż tam nie było… Tęczowe galaretki, kanapki z fantazją, chmurkowe gofry, owoce w czekoladzie Jasia i Małgosi, kosmiczne pomarańcze, niebiańskie nektary i bajeczne ciasta i ciasteczka… Czary Gary sfinansował Bank Spółdzielczy w Kłodzku – dziękujemy!
Mariola Huzar