Wszystkie gminy w Polsce zostały zobowiązane ustawą do prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków (od 1 stycznia 2023 roku). Aby to zrobić, należy wypełnić druk zgłoszenia i złożyć go do 30 września 2023 r.:
- w Urzędzie Gminy Kłodzko – biuro obsługi, lub
- pocztą na adres: Urząd Gminy Kłodzko, ul. Okrzei 8A, 57-300 Kłodzko, lub
- Elektroniczną Skrzynką Podawczą: epuap.gov.pl Sprawa: Pismo ogólne podpisane profilem zaufanym.
Formularz zgłoszenia dotyczy wyłącznie nieruchomości zlokalizowanych na terenie gminy, gdzie brak jest zbiorczej sieci kanalizacyjnej oraz gdzie gospodarstwa domowe nie są podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Druk można pobrać:
- w Urzędzie Gminy Kłodzko
- na BIP Urzędu Gminy Kłodzko: https://bip.ugklodzko.nv.pl/a,35764,zgloszenie-do-ewidencji-zbiornikow-bezodplywowych-lub-przydomowych-oczyszczalni-sciekow.html
- na stronie gminy: https://www.gmina.klodzko.pl/aktualnosc-4944-ewidencja_zbiornikow_bezodplywowych.html
Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ww. ustawy, właściciele nieruchomości są obowiązani do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a na terenach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej – do wyposażenia nieruchomości w szczelny zbiornik bezodpływowy (szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. Usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z oczyszczalni powinny być wykonywane przez firmy posiadające odpowiednie zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Częstotliwość wywozu powinna być uzależniona od wielkości zbiornika i zużytej wody w przypadku zbiorników bezodpływowych oraz przynajmniej raz w roku w przypadku osadu z przydomowych oczyszczalni ścieków. Ponadto, każdy właściciel nieruchomości jest obowiązany udokumentować korzystanie z takich usług poprzez okazanie stosownej umowy i dowodów opłat za usługi asenizacyjne potwierdzających systematyczność opróżniania zbiorników. Powyższa dokumentacja powinna być okazywana na każde wezwanie organu kontrolującego, przy czym zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają obowiązek prowadzić ww. kontrole co najmniej raz na dwa lata.
Szczegółowe informacje uzyskać można w tut. Urzędzie w pokoju nr 414 lub pod numerem telefonu 74-64-74-138
Ewidencja została wprowadzona ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022, poz. 1549).