Muzyka Chopina weszła na stałe do tematyki działań bibliotecznych w Ołdrzychowicach Kłodzkich, których lektorkami są miejscowe bibliotekarki Małgosia i Alina. Wokół muzyki Chopina budują nastrój od samego początku, co bardzo podoba się uczestnikom spotkań czytelniczych.
W ostatni piątek na spotkanie do biblioteki centralnej przyjechała liczna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku. Musieliśmy ich podzielić na dwie grupy, aby osiągnąć swój cel. Jedna grupa poznawała „od podszewki” twórczość Chopina, a druga grupa pracowała z masą solną z Romą Szczerbień. Później nastąpiła zamiana.
Każdy Polak powinien być dumny z tego, że Fryderyk Chopin jest naszym rodakiem. Warto więc poznać jego znakomite dzieła, ale także wiedzieć jak najwięcej o jego życiu i twórczości. Ulubionym instrumentem Chopina był fortepian. To właśnie na fortepian komponował swoje utwory, czasem z towarzyszeniem innych instrumentów.
Nasi goście zaprzyjaźnili się z wirtuozem fortepianu, bo z dużym zaangażowaniem odkrywali ciekawostki z jego życia, słuchali jego utworów i rozwiązywali krzyżówkę. A nawet sami coś tam stworzyli…
Chopin był utalentowany nie tylko muzycznie, miał przecież zdolności literackie, plastyczne, a nawet aktorskie. Był ulubieńcem warszawskiej publiczności, cudownym dzieckiem. Nazywano go „Chopinkiem” lub „drugim Mozartem”.
Podczas zajęć okazało się, że nie każdy wiedział, że w Dusznikach Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Tak niedaleko, a jednak daleko…
Nasza propozycja. Jadąc na wakacje, włącz do planu wyjazdu mijane po drodze miejsca związane z Fryderykiem Chopinem. Dla przykładu:
*Żelazowa Wola, miejsce urodzenia artysty
*Kościół Św. Krzyża w Warszawie, miejsce spoczynku urny z sercem artysty
*Kraków, Chopin zatrzymał się tutaj w1829 r., w drodze do Wiednia, znajdują się tu liczne pamiątki po kompozytorze
*Paryż, miejsce życia Chopina na obczyźnie, jego śmierci oraz wiecznego spoczynku
I na zakończenie, nieznany poeta tak pisze o Fryderyku
Zapalcie świece, trzeba grać Chopina
I trzeba wiersze najpiękniejsze mówić
Żeby nie zgasić polskiego imienia
Żeby polskiej duszy nie zagubić
Fortepian za nas powie i zapłacze
Bezsilność serca podniesie do sztuki
I dźwięk jak sztandar w górze załopocze
Póki my żyjemy, dopóki
Niechaj tej nocy żaden z nas nie zaśnie
Nikt jeszcze świtu siłą nie zatrzymał
Zapalcie świece, trzeba grać Chopina
Polonezy, Nokturny i Baśnie
Zapraszamy do biblioteki pełnej muzyki Chopina. Zgłoszenia grup oraz umówienie konkretnego terminu przyjmujemy pod numerem telefonu 74 8689207.