Święto Wiatru już za nami. W niedzielę 21 sierpnia br. w pięknej scenerii Pałacu w Kamieńcu odbyło się pierwsze w Kotlinie Kłodzkiej Święto wszystkiego co lata - ptaków, owadów i maszyn latających.
Na uczestników imprezy czekały nie lada atrakcje. Dla najmłodszych przygotowane zostały warsztaty plastyczne, modelarskie, gry historyczne, animacje, a także bardzo ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Nad całością strefy dla najmłodszych czuwała Pani Elżbieta Mumot.
Nie mogło również zabraknąć wielu pokazów i prezentacji, z których można było dowiedzieć się o życiu i zwyczajach podniebnych podróżników. W tajniki ornitologiczne wprowadził nas Pan Krzysztof Żarkowski - przyrodnik, fotograf i pasjonat ptaków, dziennikarz autor publikacji i albumów przyrodniczych o bogactwie przyrody Sudetów.
Bardzo ciekawym punktem programu był pokaz ptaków drapieżnych z udziałem publiczności, a dokładnie jastrzębia Harrisa imieniem Sijo i pustułka Lolka, którzy zaprezentowali w locie swe umiejętności, muskając skrzydłami głowy publiczności. Podczas prezentacji statycznej można było podziwiać z bliska puchacza Zbyszka, płomykówkę i myszołowa, a także zrobić sobie wspólne zdjęcie.
O "rumakach przestworzy" - gołębiach pocztowych opowiadał Pan Jacek Derlaga - hodowca, pasjonat, miłośnik i członek Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Podczas swojego wykładu przedstawił ciekawą historię "A wszystko zaczęło się od pocałunku" czyli drogę od malutkiego w gniazdku po dorosłego gołębia potrafiącego pokonywać setki kilometrów aby dotrzeć do własnego domu. Opowiadał również w jaki sposób korzystano z pomocy gołębi do przenoszenia wiadomości na przestrzeni kilku stulecia, a także zaprezentował akcesoria związane z lotowaniem gołębiami.
Pojawiło się również stoisko z jeżami z Ośrodka Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla jeży”.
Skoro Święto Wiatru jest świętem wszystkiego co lata nie mogło również zabraknąć owadów. Pan Konrad Lewacki z organizacji Ratuj Pszczoły wraz z ekipą opowiadał jak ratować latające owady zapylające. Można było również obejrzeć mini wystawę interaktywną: Magiczny Świat Owadów Zapylających, a najmłodsi wzięli udział w zabawie edukacyjnej "Kiedy, po co, gdzie i jak lata pszczoła?".
Impreza w Kamieńcu była również doskonałą okazją do przypomnienia tradycji lotniczych w dawnym Hrabstwie Kłodzkim. Temat przybliżył nam Pan Henryk Grzybowski – autor licznych artykułów o historii Kłodzczyzny, Śląska i stosunkach polsko-niemieckich.
Prelekcja "Krótka historia lotnictwa na ziemi kłodzkiej" obejmowała m.in. zagadnienia:
• Z wiatrem. Nieśmiałe początki. Lot balonu Parseval V w 1910
• Poruszane wiatrem. Szybowisko w Suszynie
• Lotnisko polowe rozpoznania lotniczego Luftwaffe – Feldflugplatz Komturhof w Szalejowie Dolnym
• Co lata nad naszymi głowami? Współczesne marszruty lotnicze nad ziemią kłodzką
Prelekcję Pana Henryka umilił występ wokalny Pani Sylwii Grzybowskiej, która kształciła głos m.in. u Joanny Grocholskiej z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a sekrety bel canto poznawała u znakomitej śpiewaczki i pedagog Bożeny Zborowskiej-Kucmer. Występowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych.
W trakcie Święta Wiatru odbyły się również warsztaty modelarskie. Poprowadził je Pan Krzysztof Matysiak zawodowo dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, a prywatnie pasjonat modelarstwa lotniczego od ponad 40 lat. Pan Krzysztof ponadto poprowadził pokaz motoszybowca i zajęcia na symulatorze.
Na pięknym Ogrodzie Południowym okazale prezentował się szybowiec, zapewniony przez Aeroklub Wrocławski im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego, do którego można było wsiąść.
Nie zabrakło również kawiarenki na słono i na słodko, na zimno i ciepło przygotowanej przez Panie z KGW Kamieniec.
Na zakończenie imprezy, główna atrakcja jaką był balon, spowodował, że na twarzach uczestników zagościło zachwycanie. Znaleźli się również śmiałkowie, którzy wzbili się w powietrze balonem, żegnając uczestników imprezy…
Właścicielem balonu jest Pan Robert Żbikowski, któremu serdecznie dziękujemy za włączenie w tę imprezę.
Organizatorami Święta Wiatru był Pałac Kamieniec, Gmina Kłodzko oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu tej imprezy serdecznie dziękujemy.