KIEDY MIAŁAM 17 LAT…
Kiedy miałam 17 lat, zmienił się mój cały świat. Nieświadomie popełniłam błąd poważny, choć mój czyn wydawał się rozważny. Dzisiaj nie chcę być anonimowa, pragnę ostrzec młodych ludzi, Bądźcie czujni i rozważni, nie ulegajcie wyobraźni!!! Życie jest przepięknym darem, a AIDS ogromnym ciężarem… „Thembi”
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko wzięła udział w tegorocznej ogólnopolskiej akcji „ferie z filmem w bibliotece”, którą przygotowało Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. W naszych dziesięciu bibliotekach położonych na wsiach odbyły się projekcje trzech filmów edukacyjnych. Bohaterowie „Thembi”, „Punam” oraz „Przeznaczone do burdelu” to autentyczne postacie z Republiki Południowej Afryki, Nepalu i Kalkuty, które z ogromną determinacją podejmują walkę z ubóstwem, wykluczeniem społecznym, prawami dziecka, chorobami AIDS\HIV, inspirując otoczenie, nie tylko to na ekranie - do aktywności społecznej. Filmy pochodzą ze zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe”, programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz zasobów własnych programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece".
Jeszcze przed feriami dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar ogłosiła międzybiblioteczny konkurs na pofilmowy plakat z przesłaniem z atrakcyjną nagrodą dla biblioteki tj. laptop wraz z oprogramowaniem.Nasze filmy obejrzało 131 osób, w tym 44 to dzieci, 40 młodzież i 47 dorośli. Do biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich przyjechała także młodzież z Domu Dziecka w Kłodzku wraz ze swoimi wychowawcami. Pani Alina Sydorko – biblioteczny koordynator akcji, przed każdą projekcją wyjaśniała dlaczego warto wprowadzać do biblioteki ofertę filmową, czego możemy się nauczyć i w jaki sposób filmy rozwijają nasze horyzonty. Zwracała uwagę na różnice kulturowe i obyczajowe, sposoby myślenia i postrzegania tego, z jakimi zjawiskami mamy do czynienia. Taki przed emisyjny poradnik miał odpowiednio zaostrzyć apetyt uczestników na to, co za chwilę zobaczą, przygotować do dyskusji po filmie oraz do pracy grupowej na plakat z przesłaniem. Powstało dziesięć znakomitych prac, które dynamicznie przemawiają do odbiorcy i z, których zbudowana zostanie objazdowa wystawa.
Podczas czasu przeznaczonego na dyskusję rozmawiano głównie o problemach poruszanych w filmach. Dzieci wyrażały swoje opinie na temat profilaktyki chorób i stosunku społeczeństwa do osób chorych na AIDS\HIV. Wypowiadały się na temat wpływu systemu politycznego na losy bohaterów oraz roli szkoły w budowaniu lepszej przyszłości młodych ludzi. Młodzież była zszokowana warunkami, trybem życia i niemocą bohaterów wobec kształtowania swojego rozwoju. Niejednemu dorosłemu pociekły łzy z oczu.Kiedy miałam 17 lat… jest zwycięskim plakatem wykonanym przez uczestników projekcji i filmu „Thembi” w bibliotece w Jaszkowej Górnej. Prace oceniała komisja w składzie: Mariola Huzar i Krzysztof Matysiak – dyrektorzy instytucji kultury w Gminie Kłodzko, panowie Jan Borcz z Urzędu Gminy Kłodzko, Wojciech Pączka z Dolnośląskiego Centrum Obsługi Nieruchomości, Artur Szczytowski z OKSiR, Piotr Smółka z Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Grzegorz Kruk z PPHU CASTLE z Bystrzycy Kłodzkiej.