"Ferie z filmem w bibliotece" to akcja Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. W ramach projektu biblioteki mogły wypożyczyć filmy pochodzące ze zbiorów edukacyjnych programu "Jeden Świat – kluby filmowe" oraz programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko również bierze udział w tym ciekawym projekcie i zaprasza na 10 projekcji, po jednej w każdej bibliotece. Jest to wyjątkowa okazja dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów do rozwijania filmowych pasji oraz dyskusji na ciekawe tematy i problemy społeczne.
„Thembi” będzie można obejrzeć w bibliotekach w Jaszkowej Górnej, Ołdrzychowicach Kłodzkich i Filii nr 1 w Krosnowicach. Odbiorcy: gimnazjaliści, licealiści i dorośli.
Autor: Jo Menell, rok produkcji: 2011, czas: 47 min, tematyka filmu: zdrowie, HIV\AIDS, aktywność obywatelska
Ciekawy i dynamiczny kolaż filmu animowanego z wideo-dziennikiem 21-letniej Thembi z Republiki Południowej Afryki, która zachorowała na wirusa HIV w wieku 17 lat. Thembi nie tylko podejmuje walkę z chorobą, ale postanawia również swoim przykładem pokazać mieszkańcom RPA, co znaczy być chorym. Dziewczyna walczy o zmianę nastawienia do nosicieli wirusa, często piętnowanych i niezrozumianych. Jej magnetyczna osobowość, pogoda ducha oraz niesamowita siła woli sprawiły, że zyskała szeroki rozgłos i dotarła ze swoim przesłaniem do milionów ludzi. Film ukazuje chorobę z bardzo osobistej perspektywy. Dzięki Thembi dowiadujemy się wiele o AIDS, o współczesnej młodzieży afrykańskiej i poznajemy prawdziwych ludzi. Bohaterka filmu zmarła w 2009 roku w wieku 24 lat.
„Przeznaczone do burdelu” proponujemy w bibliotekach w Starym Wielisławiu, Szalejowie Górnym i Wojciechowicach. Przeznaczony dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych. Film zdobył Oscara i nagrody na ponad trzydziestu festiwalach. Opowiada o przyjaźni brytyjskiej reżyserki z dziećmi urodzonymi w burdelach Kalkuty. Wstęp wolny.
Autor: Zana Birski, Ross Kauffman, czas: 86 min, rok produkcji: 2004, tematyka filmu: ubóstwo, wykluczenie społeczne, zmiana społeczna.
Wyposażona w aparat fotograficzny cudzoziemka budzi ciekawość najmłodszych mieszkańców dzielnicy czerwonych latarni. Wkrótce ta nietypowa znajomość przeradza się w zażyłość. Dzieci wprowadzają fotografkę w swój świat, ona uczy je robić zdjęcia. Fotografując swoje najbliższe otoczenie, dają jej dostęp do swoich radości, trosk i tajemnic. Zana Briski wpada na pomysł, żeby użyć zdjęć dzieci do pozyskania funduszy na szkołę z internatem, poza dzielnicą prostytucji. Okazuje się jednak, że aby tego dokonać, musi zmierzyć się nie tylko z systemem biurokratycznym Indii, ale i oporem rodzin przed stratą siły roboczej - ich własnych dzieci. Niestety nie wszystkie podopieczne cioci Zany są gotowe na zmianę swojego losu. Kilkoro bohaterów filmu wykorzystuje jednak tę szansę. Choć film Briski i Kauffmana przynosi tylko pozorny happy end, udowadnia, że w naszej rzeczywistości prawdziwie altruistyczne gesty wciąż są jeszcze możliwe.
„Punam” zawita do bibliotek w Żelaźnie, Filii nr 2 w Krosnowicach, Wojborzu i Bierkowicach. Przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i nie tylko. Wstęp wolny.
Autor: Lucian Muntean , Natasa Stankovic, czas: 27 min, rok produkcji: 2006, tematyka filmu: prawa dziecka, prawo do edukacji, praca dzieci
Nepalskie miasto Bhaktapur. Punam Tamang ma dziś dziewięć lat. Gdy miała pięć, zmarła jej matka, zostawiając Punam z ojcem, nowonarodzoną siostrą Rabiną i dwuletnim bratem Kriszną. Dzieci rzadko widzą ojca, pracującego od świtu do nocy, by zarobić na ich szkolne czesne (1,5 dolara amerykańskiego za jedno dziecko miesięcznie). Dlatego w ciągu dnia to Punam pełni rolę głowy rodziny. Uboga, pięcioklasowa szkoła jest dla niej symbolem nadziei na łatwiejszą przyszłość.
ZAPRASZAMY!