Fundacja DKMS kolejny raz pomaga strażakom, którzy zmagali się z powodzią
Fundacja DKMS przekaże 108 jednostkom OSP z województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego 108 plecaków PSP R1 z pełnym wyposażeniem medycznym, umożliwiającym ratownikom udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki współdziałaniu z kierownictwem wojewódzkich i powiatowych komend PSP oraz przedstawicielom Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zestawy medyczne, na uroczystych przekazaniach otrzymało 58 jednostek z województwa dolnośląskiego. To druga taka inicjatywa fundacji dla strażaków ochotników z terenów dotkniętych powodzią.
Fundację DKMS oraz strażaków łączy wspólna misja – pomoc potrzebującym. Strażacy od wielu lat włączają się w szerzenie idei dawstwa szpiku i tym samym, nie tylko na służbie, ratują ludzkie życie. Dotychczas zorganizowali blisko 150 akcji edukacyjnych oraz rejestracyjnych, w trakcie których do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło blisko 6 000 osób gotowych oddać cząstkę siebie pacjentom chorującym na nowotwory krwi. W szeregach strażaków są również dawcy faktyczni.
Ze społecznością strażaków ochotników Fundacja DKMS jest także szczególnie związana poprzez akcję strażaka ochotnika Sławka Kowalczyka, który parę lat temu dał szansę na życie chorej kobiecie, a to wydarzenie spowodowało, że jeszcze bardziej chciał się zaangażować w edukowanie na temat dawstwa szpiku. Tak powstał ogólnopolski projekt „Strażak na szlaku”.
- Gdy południową Polskę dotknęła tragiczna powódź, wiedzieliśmy, że nie pozostaniemy obojętni na potrzeby strażaków, którzy od wielu lat bezinteresownie wspierają działania naszej fundacji. Wyruszyliśmy z pomocą do 18 jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatów kłodzkiego, karkonoskiego i nyskiego z zestawami ratownictwa medycznego PSP R, plecakami modułowymi z wyposażeniem tlenowym oraz urazowym, noszami ortopedycznymi, defibrylatorami AED oraz walizkami TRAUMA KIT. Widzieliśmy ten ogrom strat, zwłaszcza gdy odwiedziliśmy jednostki ze Stronia Śląskiego, Lądka Zdroju, Trzebieszowic czy Radochowa. Dziś wracamy z drugą falą pomocy. Mamy nadzieję, że zestawy PSP R1, które przekazujemy, posłużą nie tylko do zabezpieczenia doraźnych potrzeb osób poszkodowanych, ale sprawdzą się również przez długi czas w akcjach ratowniczo-gaśniczych a zwłaszcza teraz w wymagającym dla służb okresie przedświątecznym – mówi Agnieszka Wodzińska, wiceprezeska Fundacji DKMS.
Zestaw PSP R1, który otrzymały jednostki ochotniczej straży pożarnej, to profesjonalny sprzęt przeznaczony dla przeszkolonych strażaków-ratowników oraz dla innych jednostek ratowniczych wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Zestaw został skompletowany zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z czerwca 2021 roku.
Jego wyposażenie umożliwia m.in.: przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych oraz dzieci, unieruchomienie złamań, tamowanie krwotoków, opatrywanie ran oraz oparzeń, a także zapewnienie komfortu termicznego.
Zestawy posłużą więc nie tylko strażakom, którzy niejednokrotnie są pierwsi na miejscu zdarzenia, ale przede wszystkim tym, którym niosą pomoc. Wartość jednego plecaka to ponad 4 000 zł. Fundacja DKMS przeznaczyła na ich zakup ponad 430 000 zł.