Jaszkowa Dolna… miejscowość, w której ostatni raz dożynki gminne odbyły się w 2010 roku, kiedy to jeszcze wójtem był Ryszard Niebieszczański. Po 13 latach za sprawą wójta Zbigniewa Tura impreza powróciła właśnie tu, do jednej z największych i najbardziej aktywnych wsi w gminie. Mieszkańcy Jaszkowej nie od dziś zaskakują pomysłowością i inicjatywami, dlatego wiele osób zastanawiało się jak ustroją wieś na największe święto plonów, święto rolników. I tym razem nie zawiedli.
Tradycyjnie podczas śniadania z rolnikami Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski i przewodniczący VI kadencji Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Bobula wręczyli tytuł Gospodarstwa Roku 2023, który otrzymała rodzina państwa Dziechciaronków ze Święcka. Dziś jest to jedno z najlepiej prosperujących gospodarstw w powiecie kłodzkim. Obecnie na ok. 200 ha prowadzona jest produkcja roślinna – uprawiane są: pszenica, rzepak, kukurydza, słonecznik, trawy i lucerny, a także produkcja zwierzęca.
Podczas spotkania wylosowano trzech rolników, którzy otrzymali po 25 ton agrodolu ufundowanego przez OMYA sp. z o.o. oddział Romanowo. Nagroda trafiła do Roberta Puka, Pawła Tura oraz Tadeusza Kowalskiego.
Mszy Świętej dziękczynnej za udane żniwa przewodził ksiądz dziekan Stanisław Kasztelan (proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku) oraz ksiądz Ireneusz Kulig (proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej). Po mszy barwny korowód zaprowadził gości na boisko, gdzie czekały liczne atrakcje.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się najmłodsi z przedszkola i szkoły w Jaszkowej Dolnej, którzy przygotowali pod czujnym okiem wychowawców i opiekunów Misterium Chleba. Zawsze po przedstawieniu starostowie (Anna Brusińska i Paweł Pielichaty) i asystenci dożynek (Oskar Górski i Jesika Szewczuk) wręczają gospodarzowi chleb.
Wśród odznaczonych tytułem „Zasłużony dla rolnictwa” znaleźli się: Andrzej Ryszczyński, Rafał Sieradzki, Marek Pielichaty, Marek Kmiecik, Henryk Cieślik i Sebastian Szymczak.
Najbardziej oczekiwanym momentem przez naszych mieszkańców jest ogłoszenie wyników w konkursie „Piękna i Aktywna Wieś Gminy Kłodzko 2023”. Oczywiście miejsce lidera nadal utrzymuje Jaszkowa Dolna, która już trzeci raz z rzędu triumfuje na podium. Wyniki wyglądają następująco:
1. Jaszkowa Dolna 5.000 zł
2. Krosnowice 4.000 zł
3. Marcinów 3.000 zł
4. Żelazno 2.500 zł
5. Szalejów Górny 2.000 zł
6. Ołdrzychowice Kłodzkie 1.800 zł
7. Stary Wielisław 1.600 zł
8. Jaszkowa Górna 1.400 zł
9. Bierkowice 1.200 zł
10. Szalejów Dolny 1.000 zł
Wyróżnienia za estetykę (po 1000 zł) otrzymały sołectwa Młynów i Podzamek.
Sołtysem Roku 2023 została Ewa Matusiak (Stary Wielisław), która od 2016 roku szefuje w Kole Gospodyń, a od 2018 r. śpiewa w zespole ludowym Śpiewanki ze Starego Wielisławia. Śpiewa, tańczy, gotuje i ogarnia wszystko na wsi. Jest pełna energii. Zawsze dopisuje jej świetny humor. Niejednego ponuraka potrafi rozbawić i zarazić śmiechem. Dusza towarzystwa. Jest sołtysem pierwszą kadencję.
Po części oficjalniej przyszedł czas na rozrywkę. Wieńce oczywiście ośpiewały zespoły ludowe: Kumy z Krosnowic, Śpiewanki ze Starego Wielisławia, Jaskier z Ołdrzychowic Kłodzkich, Słowianki z Bierkowic, Górnianki z Jaszkowej Górnej oraz Marzenie Gminy Kłodzko.
Zaskoczeniem był występ zespołu akordeonowego SPONK ze Strasburga. Mottem grupy jest „granie dla przyjemności”, dlatego członkowie bardzo często organizują wyjazdy, uczestniczą w konkursach i grają na koncertach. Zawsze rewelacyjnie prezentuje się także międzypokoleniowa scena artystyczna. W tym roku mogliśmy zobaczyć Lajkonika z Wojborza, Kaję Popek i Emilię Kiepurę ze Starego Wielisławia, Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów oraz Roksanki z Bierkowic.
Na scenie wójt i przewodniczący wręczyli czeki Kołom Gospodyń za najładniejszy wieniec, stoisko wystawiennicze, korowód i najsmaczniejszy chleb dożynkowy.
Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce Bierkowice (1.500 zł)
II miejsce Stary Wielisław (1.300 zł)
III miejsce Wojciechowice (1.000 zł)
Nagroda za najładniejsze stoisko wystawiennicze: Żelazno (400 zł)
Nagroda za najsmaczniejszy chleb dożynkowy: Piszkowice (600 zł)
Nagroda za najładniejszy korowód: Krosnowice (800 zł)
Ponadto każda reprezentacja wsi, która miała wieniec otrzymała nagrodę finansową w wysokości 800 zł.
Oferta spędzenia czasu wolnego podczas dożynek gminy Kłodzko jest zawsze bogata, a wiele osób przyjeżdża zaśpiewać razem z gwiazdą wieczoru i to nawet całkiem miłą. Na scenie można było usłyszeć Miłego Pana, z którym przeboje śpiewała rzesza fanów. Ale to nie koniec wspólnego śpiewania i tańców, bo zaraz po nich wystąpiła Kapela Folkownych z Rytra, Magdalena Sadowska z Krosnowic, Kłodzki Chór Concerto Glacensis oraz tradycyjnie imprezę zamknął zespół Podzamek Boys.
No cóż… wszystko, co dobre szybko się kończy, ale za rok widzimy się tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia.
Patronat honorowy objęli:
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus
- Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
- Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski
- Biskup Świdnicki Marek Mendyk
Patrona medialny pełnili:
- Gazeta Kłodzka
- Lokalny portal informacyjny dkl24.pl
- Lokalny portal informacyjny doba.pl
- Lokalny portal informacyjny 24klodzko.pl
- Telewizja Kłodzka