Pierwszym pozytywnym krokiem spotkania było to, że opuściliśmy Solnice w całości, czyli przedstawiciele Gminy Kłodzko i przedstawiciele Mikroregionu Bělá. Przybycie do mikroregionu Klatovská rameno, a konkretnie do wsi Malé Dvorníky, również przebiegało zgodnie z planem. Tutaj oprócz przedstawicieli pozostałych dwóch partnerów oczekiwała nas wizyta przedstawicieli Funduszu Wyszehradzkiego.
Po lunchu, który był przyjemnym początkiem trzydniowego spotkania, nastąpiła informacja o projekcie, którą przedstawili przedstawiciele wszystkich 4 partnerów w ich ojczystych językach. Zgodnie z założeniami projektu, odbyła się prezentacja stowarzyszeń z Mikroregionu Klátovský rameno. Zapoznaliśmy się z działalnością stowarzyszeń: Organizacja podstawowa Związku Emerytów na Słowacji w Ohradach, Organizacja podstawowa Csemadok w Made, Ochotnicza Straż Pożarna w Dunajskim Klatowie, Chór w Csemadok w Hornym Mýcie, Stowarzyszenie rodziców węgierskich na Słowacji - członek organizacja w szkole podstawowej i przedszkolu w Jahodnej, Dalárda Trhová Hradská.
Podobnie jak w innych punktach programu, które nastąpiły później, obecni zostali poinformowani w języku słowackim z tłumaczeniem na język węgierski, a uczestnicy polscy otrzymywali informacje tekstowe. Program kontynuowany był z informacją o możliwych problemach do rozwiązania na terenie Klatovské ramen.
Problemami, które zasługiwały na największą uwagę, były: większe zaangażowanie sportowców w działalność pozasportową na terenie gminy, system zbierania informacji o potrzebie rozwiązywania bieżących niedociągnięć w gminie przy zaangażowaniu stowarzyszeń, prezentacja działalności stowarzyszeń w biuletyny gminne oraz określenie zakresu opieki stowarzyszeń nad mieniem powierzonym przez gminy. Tematy te zostały omówione w formie burzy mózgów i zakładamy, że zostanie przygotowana propozycja rozwiązania.
Następnie odbył się spacer i wycieczka do wiosek mikroregionu, gdzie uczestnicy poznali tło działalności niektórych stowarzyszeń, pokazano nam akcję młodych strażaków ochotników na imprezie. Mieliśmy też okazję poznać atrakcje regionu (młyn pamiątkowy). Ponieważ przez wsie mikroregionu przebiega ścieżka rowerowa, poszliśmy nią na krótki spacer. Bardzo ciekawa była również zainstalowana wystawa fotografii z życia stowarzyszeń.
Niewielka zmiana nastąpiła w miejscu noclegu, gdyż ze względów ekonomicznych wybraliśmy ofertę w Tényő, które przywitaliśmy na koniec dnia, biorąc pod uwagę, że w tej węgierskiej wiosce planowany był kolejny dzień z bogatym programem.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się w centrum kulturalnym Tényő przedstawieniem gminy partnerskiej projektu. Wprowadzanie stowarzyszeń było kontynuowane przez indywidualnych przedstawicieli stowarzyszeń, a były to: gmina Tényő, Stowarzyszenie Rady Miasta Tényő, Fundacja Społeczna Miasta Tényő, Chór Miasta Tényő, Klub Emerytów Miasta Tényő, Stowarzyszenie Straży Obywatelskiej Miasta Tényő. Następnie odbył się krótki spacer po centralnej części wsi, pamiętając o poszczególnych odwiedzonych punktach, ponieważ będzie to część aktywności sportowej (bieg na orientację).
Następnie kontynuowano program z listą kilku problemów, które są do rozwiązania w wiosce i które moglibyśmy wspólnie spróbować rozwiązać. Chodziło o bezpieczeństwo pieszych w miejscach spotkań mieszkańców i w pobliżu drogi, a także zaangażowanie stowarzyszeń w prezentację gminy i jej coroczne imprezy, wyposażenie i utrzymanie siedziby stowarzyszeń oraz pomoc stowarzyszenia zajmującego się utrzymaniem zieleni publicznej.
Rano, po śniadaniu, z radością przyjęliśmy zaproszenie burmistrza do ratusza i do przedszkola. Odwiedziliśmy też miejscowy cmentarz. Osobiście zdałem sobie sprawę, że system oceny, którego doświadczyłem w Czechach oceniając konkurs Wioska Roku, czyli pub, plac zabaw, cmentarz, sprawdzi się całkiem dobrze w warunkach węgierskich. Oczywiście można to również powiedzieć o gminach słowackich, a na pewno o gminie Malé Dvorníky.
Po powrocie na Słowację na krótko odwiedziliśmy zaporę wodną Gabčíkovo i dotarliśmy do mikroregionu Klatovské Rameno z niesamowitymi wrażeniami. Następnie odbył się spacer po ciekawych miejscach wsi, w których stowarzyszenia brały udział w swoich działaniach. Najbardziej zainteresował nas zadbany teren wokół urzędu gminy, w organizacji którego brał udział inż. Marczell – zmarły burmistrz wsi, który był na początku współpracy przy tym projekcie.
Po obiedzie dokonaliśmy przeglądu działań, których doświadczyliśmy podczas spotkania, podzieliliśmy się wrażeniami i uzgodniliśmy niezbędne działania na drugie spotkanie, które jesienią odbędzie się w Czechach i Polsce.
Vladimír Bukovský, wiceprzewodniczący DSO Mikroregion Bělá