Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ciężka i żmudna praca, która właściwie trwa cały rok. I choć ostatnia niedziela sierpnia w naszej gminie zarezerwowana jest na świętowanie z rolnikami zakończenia żniw, to tak naprawdę ten odpoczynek gospodarzy jest złudny, bo przecież zaraz trzeba zacząć wszystko od nowa. W tym dniu można jednak było pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia, a dożynkowy dzień rozpoczął się tradycyjnie od spotkania wójta z rolnikami. Tym razem mieszkańcy Ołdrzychowic Kłodzkich podjęli się wyzwania zorganizowania dożynek w swojej miejscowości, którą odpowiednio barwnie udekorowali i przygotowali dla odwiedzających ich gości.
Podczas porannego śniadania, Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski i Przewodniczący Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Bobula wręczyli tytuły oraz wyróżnienia Gospodarstwa Roku 2022. Tym razem Komisja, w której skład weszli przedstawiciele izby rolniczej, doradztwa rolniczego oraz Urzędu Gminy uhonorowała gospodarstwa pasieczne. Zarząd Koła Terenowego Pszczelarzy w Kłodzku oraz Zarząd Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej wskazali po jednym dużym gospodarstwie wyróżniającym się w swojej działalności oraz po dwa małe dobrze rozwijające się.
Tytuł Gospodarstwa Roku 2022 otrzymali Jolanta i Edward Szymczakowie z Gorzuchowa oraz Henryk Zaremba ze Starego Wielisławia. Wyróżnienia trafiły do Barbary Pajączkowskiej ze Święcka, Piotra Ososki z Jaszkowej Dolnej, Pauliny Pielichatej z Jaszkowej Dolnej oraz Andrzeja Bartczaka z Jaszkowej Dolnej. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe, które wykorzystają w swoich gospodarstwach.
Ogromnym krokiem na przód jest zwrócenie uwagi na pszczelarzy, którzy często walczą ze szkodliwymi dla pszczół nawozami używanymi przez rolników, jednak na naszym terenie – jak zwrócił uwagę Leszek Bobula – pszczelarze i rolnicy znaleźli porozumienie i mówią jednym głosem. Bo jedni bez drugich nie istnieją, a chyba nikt nie wątpi w znaczącą rolę pszczół nie tylko w świecie przyrody, ale i w życiu zwierząt oraz ludzi.
Podczas spotkania wylosowano trzech rolników, którzy otrzymali po 25 ton agrodolu ufundowanego przez OMYA sp. z o.o. oddział Romanowo. Szczęściarzami okazali się Marcin Florczyk, Paweł Tur i Stanisław Tomko.
Mszy Świętej dziękczynnej za udane żniwa przewodził ksiądz Stefan Łobodziński (proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich), który poświęcił wieńce i woreczki ze zbożem wręczane później przez wójta gospodarzom wsi.
Po mszy jak zawsze miał się odbyć korowód, ale szyki popsuła mocno kapryśna w tym dniu pogoda.
Scena zapełniła się dziećmi z Przedszkola Gminnego i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Sikorskiego w Ołdrzychowicach, którzy wspólnie przygotowali wyjątkowe Misterium Chleba. A jak już o chlebie mowa, to przyszedł też czas na wręczenie go przez starostów Grażyna Paliniewicz i Marcina Klimczaka, którym towarzyszyli asystenci Dominika Witos oraz Rafał Wrzeszcz.
Wśród odznaczonych tytułem „Zasłużony dla rolnictwa” znaleźli się: Edward Pomykała, Andrzej Krzak, Teresa Jaworska, Piotr Ososko, Katarzyna Ochsenbauer, Barbara Pajączkowska, Mirosława Pajączkowska, Mirosław Kleszcz, Tadeusz Gajda, Krzysztof Dziechciaronek, Mateusz Dziechciaronek, Zdzisław Wrzeszcz, Robert Szumowski.
Przyszedł też czas na rozstrzygnięcie konkursu „Piękna i Aktywna Wieś Gminy Kłodzko 2022”. Liderem nadal pozostaje Jaszkowa Dolna, której sołtys Mariusz Majoch ma spore wsparcie w ekipie zgranych mieszkańców. Pozostałe wyniki wyglądają następująco:
- Jaszkowa Dolna 5.000 zł
- Żelazno 4.000 zł
- Marcinów 3.000 zł
- Krosnowice 2.500 zł
- Szalejów Górny 2.000 zł
- Stary Wielisław 1.800 zł
- Ołdrzychowice Kłodzkie 1.600 zł
- Podzamek 1.400 zł
- Starków 1.200 zł
- Szalejów Dolny 1.000 zł
Wyróżnienia za estetykę (po 1000 zł) otrzymały sołectwa Wilcza i Podtynie.
Sołtysem Roku 2022 została Teresa Głód (Jaszkówka), która jest jednym z najdłużej urzędujących sołtysów gminy Kłodzko. Funkcję tę pełni od 1978 roku (44 lata!) z przerwą 10-miesięczną. Jest niezłomna, wytrwała, i sumienna. Dba o wizerunek swojej małej miejscowości, która jest zawsze zadbana i czysta. Jak to robi? Po prostu sama zakasa rękawy! Tak to jest jak się ma w genach obowiązkowość i poczucie odpowiedzialności za swoja małą ojczyznę.
Po części oficjalniej przyszedł czas na rozrywkę. Wieńce oczywiście ośpiewały zespoły ludowe: Jaskier z Ołdrzychowic Kłodzkich, Śpiewanki ze Starego Wielisławia, Kumy z Krosnowic, Górnianki z Jaszkowej Górnej, Marzenie Gminy Kłodzko, Róża Kłodzka z Żelazna oraz Słowianki z Bierkowic. Publiczność zachwycił występ „Kapeli z Łokazji” pochodzącej z zaprzyjaźnionego z naszą gminą Zbąszynia. Goście podziwiali także uzdolnionych małych i dużych artystów z naszej gminy: Lajkonik z Wojborza, Astrum z Krosnowic, Crazy Kids I z Ołdrzychowic Kłodzkich, Amelia Pinkiewicz i Agata Dudzic ze Starego Wielisławia, Floti-Team z Czech i Chór Sołtysów im. P. Ćwichuły.
Od jakiegoś czasu wójt Zbigniew Tur i przewodniczący Rady Gminy Kłodzko wręczają na scenie nagrody dla Kół Gospodyń Wiejskich za najładniejszy wieniec, stoisko wystawiennicze, korowód i najsmaczniejszy chleb dożynkowy. Tym razem komisja w składzie Agnieszka Szepetiuk-Barańska – etnolog, Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko oraz Krzysztof Chilarski – pracownik Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Pstrążnej przyznała następujące wyróżnienia:
Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce Stary Wielisław (800 zł)
II miejsce Wojciechowice (600 zł)
III miejsce Piszkowice (400 zł)
Nagroda za najładniejsze stoisko wystawiennicze: Krosnowice (300 zł)
Nagroda za najsmaczniejszy chleb dożynkowy: Marcinów (500 zł)
W tym roku ze względu na pogodę, niestety nie przyznano nagrody za najładniejszy korowód.
Tłumy do Ołdrzychowic ściągnął natomiast zespół Daj to Głośniej, który zachęcił publiczność do wspólnego śpiewania. Zaraz po tym występie ze sceny poleciała góralska nuta w wykonaniu Kapeli Folkowni z Rytra. Wysoki poziom zaprezentował zespół Przełomiacy z Barda. Nie mogło też oczywiście zabraknąć zespołu Podzamek Boys. Bez nich po prostu nie ma dożynek. Dodatkową atrakcją był na koniec pokaz tańca z ogniem, czyli FIRESHOW.
Na kolejną taką imprezę zapraszamy już za rok 27 sierpnia 2023. Dobra zabawa jak zawsze jest u nas gwarantowana. Z pogodą różnie bywa, ale i tegoroczna nie przeszkodziła naszym mieszkańcom tłumnie przyjechać do Ołdrzychowic.
Patronat honorowy objęli:
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk
- Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
- Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski
- Biskup Świdnicki Marek Mendyk
Patrona medialny pełnili:
- Miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”
- Tygodnik Powiatowy „Euroregio Glacensis”
- Tygodnik „Panorama Kłodzka”
- Lokalny portal informacyjny dkl24.pl
- Lokalny portal informacyjny doba.pl
- Lokalny portal informacyjny 24klodzko.pl
- Telewizja Kłodzka
Sponsorzy:
- Pałac Kamieniec – Katarzyna Ankudowicz-Hutna i Wojciech Hutny
- Zakład Usługowo-Handlowy Zbyszko (Piszkowice)
- „Jandar” Przerób i Handel Drewnem Janusz Wolański i Dariusz Wolański (Jaszkowa Dolna)
- Kayser Automotive Systems Kłodzko Sp. z o.o. (Jaszkowa Dolna)
- „Agro-Rind” - Barbara Gwiazdowska, Andrzej Czech i Teresa Lada i wspólnicy (Piszkowice)
- Berna-Bram Maciej Bernagiewicz (Szalejów Górny)
- EKO-TIM Mirosław Godzieszka (Krosnowice)
- Zakład Usługowy Henryk Pressel (Ołdrzychowice Kłodzkie)
- Firma „ENDRIU” Andrzej Dżugaj (Jaszkowa Górna)
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna (Szalejów Górny)
- Tadeusz Szewczyk - Agro-Bazar Gospodarstwo Ogrodnicze (Żelazno)
- „Omya” sp. z o.o. Warszawa – Oddział Romanowo
- Krzysztof Dziechciaronek (Święcko)
- Krzysztof Zymon (Jaszkówka)
- Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET (Kłodzko)
- Wojciech Dzięcioł – Kancelaria Notarialna (Kłodzko)
- Sala Zabaw Jaś Elżbieta Żółty-Bilaszewska (Kłodzko)
- Uzdrowiska Kłodzkie S.A. Grupa PGU Polanica-Zdrój (polska grupa uzdrowisk)
- Biblioteka Narodowa
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Projekt pn. Spotkanie kultur pogranicza Polsko-Czeskiego. Festiwal produktu lokalnego i rzemiosła dawnego, który był realizowany podczas dożynek został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRR oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.