Rywalizacja, pokazy i przede wszystkim świetna zabawa. Tak strażacy z naszej gminy integrowali się po dłuższej przerwie, a to wszystko dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich z Żelazna, które pozyskało maksymalną pulę środków z Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw na realizację projektu „Bo strażakiem się jest, a nie bywa” (10.000 zł).
W zorganizowanych w Żelaźnie Zawodach Drużyn Pożarniczych wzięło udział siedem jednostek (16 października). Każda z nich spróbowała swoich sił w zmaganiach bojowych polegających na rozwinięciu linii ogniowej, pospinaniu węży w linii, przewróceniu słupków i obróceniu tarczy o 180 stopni. W tej konkurencji najlepsi okazali się druhowie z OSP Jaszkowa Górna, którzy zajęli pierwsze miejsce. Zaraz po nich na podium uplasowali się strażacy z Szalejowa Górnego i na trzecim miejscu po sąsiedzku z Szalejowa Dolnego. W zawodach uczestniczyły także Ochotnicze Straże Pożarne z Ołdrzychowic, Krosnowic, Żelazna i Wojborza. Wszystkim drużynom kibicowali strażacy z OSP Piszkowice, którzy przyjechali wesprzeć swoich kolegów w boju.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali zakupione w ramach projektu puchary (jeden na jednostkę), medale i nagrody w postaci koszulek, czapek i scyzoryków strażackich. Poczęstunek dla zawodników i publiczności przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Żelazna. Patronat nad wydarzeniem objęła Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku, której przedstawiciele w indywidualnych rozmowach z mieszkańcami mogli odpowiadać na pytania dotyczące m.in. szczepień.
Najmłodsi mieli nie tylko okazję zakręcić Kołem Fortuny przygotowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko i wygrać drobne upominki, ale także posłuchać strażaków z OSP Żelazno dlaczego warto zasilić strażackie szeregi. A wiadomo, że czym skorupa za młodu nasiąknie…
Wydarzenie zakończył pokaz ratownictwa technicznego z udzieleniem pierwszej pomocy w wypadku komunikacyjnym. Trzeba mieć odpowiednie przeszkolenie i umiejętności, żeby wiedzieć jak wydobyć zakleszczonego w samochodzie poszkodowanego. Nie jest to proste, a każda sytuacja jest inna. Trzeba zachować zimną krew i profesjonalizm, który ratuje życie.
Dlaczego KGW Żelazno napisało ten projekt? Intencja była jedna… by podziękować strażakom za trud jaki podjęli w walce z pandemią. To pokazuje, że nasi druhowie stale się rozwijają, uczą i są coraz lepsi w pomaganiu innym. Wielokrotnie mierzą się z wyzwaniami, którym stawiają czoła.
Drodzy druhowie, siła jest w Was, a my zwykli obywatele wiemy, że od nieszczęścia chronią nas profesjonaliści, którym nie jesteśmy obojętni! Dziękujemy!