Gmina Kłodzko i Centrum Integracji Społecznej Gminy Kłodzko realizują zadanie publiczne pod nazwą "Od wykluczenia do aktywizacji. Edycja 2021" ogłoszone w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022".
Tytuł zadania publicznego „Rezultat współpracy – znalezienie pracy’
Projekt jest realizowany przez 9 miesięcy w okresie od dnia 01.04.2021 r. do dnia 31.12.2021 r. w Centrum Integracji Społecznej Gminy Kłodzko (dalej: CIS/CIS Kłodzko). Terenem działania CIS Kłodzko jest Gmina i Miasto Kłodzko (powiat kłodzki, województwo dolnośląskie).
CEL PROJEKTU: Zwiększenie szans na zatrudnienie 21 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, absolwentów CIS Kłodzko poprzez dostosowanie oferty reintegracyjnej CIS do potrzeb pracodawców, przy wykorzystaniu modelu partnerstwa lokalnego, w okresie 01.04.2021 r. – 31.12.2021 r.
GRUPA DOCELOWA:
21 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (10 kobiet, 11 mężczyzn), o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym, zamieszkujących obszar gminy miejskiej lub wiejskiej Kłodzko, korzystających ze wsparcia CIS Kłodzko, których Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego (IPZS) wymaga zmiany/aktualizacji w celu zwiększenia ich potencjału do zatrudnienia przez lokalnych pracodawców.
Lokalni pracodawcy, których zapotrzebowanie na konkretnych pracowników zostanie uwzględnione w ofercie reintegracyjnej CIS Kłodzko.
POTRZEBY GRUPY DOCELOWEJ:
Uczestnicy/absolwenci CIS Kłodzko - potrzeba aktualizacji lub zmiany kwalifikacji zawodowych adekwatnych do indywidualnych predyspozycji zawodowych i potrzeb lokalnego rynku pracy, umożliwiających znalezienie zatrudnienia u konkretnych pracodawców na lokalnym rynku pracy.
Lokalni pracodawcy – potrzeba dostosowania oferty reintegracyjnej CIS Kłodzko do konkretnych potrzeb lokalnych pracodawców, umożliwiającej pozyskanie pracowników wśród absolwentów CIS.
Gminę miejską i wiejską Kłodzko (stan na 31.12.2019 r.) zamieszkuje 43 854 mieszkańców (22 855 kobiet, 20 999 mężczyzn), w tym 22 195 osób w wieku produkcyjnym (10 506 kobiet, 11 689 mężczyzn), stanowiących ponad 50% ludności (Źródło: BDL Ludność, gmina miejska i wiejska Kłodzko, 31.12.2019r.).
Obszar Gminy i Miasta Kłodzko charakteryzuje wysoki poziom bezrobocia oraz odsetek osób korzystających z pomocy społecznej, w tym z powodu bezrobocia. Według stanu na dzień 30.11.2020 r. liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Kłodzko wynosi 1 600 osób (w tym 773 kobiet - 48,31%) i stanowi ponad 26% wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w powiecie kłodzkim.
Bezrobotni z prawem do zasiłku stanowią zaledwie 21% bezrobotnych zarejestrowanych w gminie miejskiej i wiejskiej Kłodzko (337 os., w tym 169 kobiet - 50%). Gmina Kłodzko (miejska) zajmuje pierwsze miejsce w powiecie kłodzkim pod względem największej liczby osób bezrobotnych, natomiast gmina wiejska znajduje się na trzecim miejscu (Źródło: PUP w Kłodzku, Bezrobotni wg miast i gmin, 30.11.2020r.).
Ponadto stopa bezrobocia w powiecie kłodzkim (12,6) ponad dwukrotnie przewyższa stopę bezrobocia odnotowaną dla województwa dolnośląskiego (5,6) (Źródło, PUP w Kłodzku, Stopa bezrobocia w 2020, stan na 31.12.2020 r.).
Z pomocy społecznej w 2019 r. na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Kłodzko korzystało ponad 6% mieszkańców (1 487 rodzin, 2 703 osób w rodzinach), w tym w wieku produkcyjnym 557 osób (20,6%). Głównym powodem korzystania z pomocy społecznej jest ubóstwo – 769 rodzin. Z powodu bezrobocia wsparciem zostało natomiast objętych 417 rodzin. Wskaźnik bezrobocia wśród beneficjentów pomocy społecznej wyniósł w gminie wiejskiej Kłodzko – 36%, a w gminie miejskiej aż 44%. (Źródło: Oceny Zasobów Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko i Miasta Kłodzko za 2019 r.).
Uwzględniając powyższe dane, należy zauważyć potrzebę podjęcia kompleksowych działań zmierzających do zmniejszenia poziomu bezrobocia wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym na terenie Gminy i Miasta Kłodzko.
Dodatkowo, mając na uwadze obecną i przyszłą sytuację społeczno-gospodarczą będącą konsekwencją rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, objawiającą się m.in. zwrotem rynku pracy z rynku pracownika na rynek pracodawcy, redukcją do niezbędnego minimum bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, przeniesieniem interakcji na płaszczyznę zdalną, niezwykle istotne jest wsparcie osób bezrobotnych/biernych zawodowo w uzyskaniu niezbędnych kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych adekwatnych do potrzeb lokalnego rynku pracy, zwiększających ich szanse na zatrudnienie w nowej, „koronawirusowej” i „pokoronawirusowej” rzeczywistości, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania czy wyjazdu za granicę.
Z obserwacji i rozeznania lokalnego rynku pracy prowadzonych na bieżąco w ramach działalności CIS Kłodzko wynika, że największe szanse na uzyskanie zatrudnienia mają osoby posiadające kwalifikacje w branżach remontowo-budowalnych i porządkowych. Obserwacje te potwierdzają dane „Barometru zawodów”, który jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2021 r. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2020 r. W ramach przeprowadzonego badania zdiagnozowano duży deficyt lub deficyt na terenie powiatu kłodzkiego w grupie zawodów: pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie – duży deficyt, sprzątaczki i pokojowe – duży deficyt, dekarze i blacharze – deficyt, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy – deficyt/ (Źródło: https://barometrzawodow.pl/).
Dodatkowo informacje zawarte na portalu Wielkiebudowanie.pl wskazują, że na 1 miejsce pracy w budownictwie (pracownicy fizyczni – usługi budowlane) przypadało zaledwie 0,10 kandydata (stan na 21.01.2021r.). Z szacunków ujętych na ww. portalu wynika, że zapotrzebowanie firm na pracowników fizycznych
w budownictwie wynosi 65%, w tym w branży wykończenia wnętrz – 74%, dekarskiej – 65%, tynków wewnętrznych – 61%, posadzkarskiej - 60%.
Pomimo tego, że tempo przyrostu osób szukających pracy w budownictwie w początkach 2021 r. rośnie (zgodnie z badaniem na potrzeby portalu Wielkiebudowanie.pl o ok. 8% tygodniowo), nie jest to wzrost odpowiadający wzrostowi z ubiegłych lat, gdyż przybywa osób niewykwalifikowanych poszukujących pracy, a nie specjalistów w danej branży.
Stan ten jest wypadkową wstrzymania części zasiłków, uruchomienia szkół oraz wyczerpania zasobów finansowych zamkniętych firm/branż w wyniku obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Zgodnie z opinią specjalistów portalu Wielkiebudowanie.pl rynek pracy branży budowlanej jest obecnie dobry dla pracowników, gdyż firmy zwiększają zatrudnienie, z uwagi na podjęcie nowych zleceń po świątecznych przestojach. Jednak zgodnie z przewidywaniami, sytuacja może ulec zmianie w kolejnych miesiącach roku. (Źródło: Rynek pracy w budownictwie 2021 rok Zapotrzebowanie na pracowników budowlanych Podaż Bezrobocie Zatrudnienie w budownictwie (wielkiebudowanie.pl)).
Stąd też niezwykle ważne jest przeprowadzenie analizy potrzeb lokalnego rynku pracy, która zobrazuje aktualne trendy i potrzeby lokalnych pracodawców.
Niniejsze zadanie publiczne będzie realizowane w wykorzystaniem modelu partnerstwa lokalnego, obejmującego współpracę z 3 partnerami lokalnymi, którzy reprezentują sektor ekonomii społecznej:
Spółdzielnią Socjalną „Pomocna Dłoń" w Bystrzycy Kłodzkiej, która prowadzi działalność w dziedzinie usług społecznych (wykonywanie usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych dla osób chorych, starszych i dzieci); Zadeklarowany zakres współpracy przy realizacji oferty: wsparcie w przeprowadzeniu analizy potrzeb lokalnych pracodawców, organizacja wizyt studyjnych, bieżące doradztwo, dzielenie się doświadczeniem w realizacji oferty reintegracyjnej;
Centrum Integracji Społecznej przy Fundacji "Równi Choć Różni" w Lądku Zdroju - zadeklarowany zakres współpracy przy realizacji oferty: wsparcie w przeprowadzeniu analizy potrzeb lokalnych pracodawców, wsparcie w utrzymaniu standardów w reintegracji społecznej i zawodowej, organizacja wizyt studyjnych, wsparcie w postaci reintegracji zawodowej (doradca zawodowy), wsparcie w ramach konkretnej pomocy (terapeuta uzależnień), wsparcie w realizacji standardów bezpieczeństwa pracy wynikających z pandemii COVID-19 (certyfikat bioasekuracji w COVID-19);
Centrum Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu Edukacja i Rozwój w Krosnowicach - zadeklarowany zakres współpracy przy realizacji oferty: wsparcie w przeprowadzeniu analizy potrzeb lokalnych pracodawców, organizacja wizyt studyjnych, wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w realizacji oferty reintegracyjnej, wypożyczenie sprzętu na potrzeby realizacji warsztatów odpowiadających na potrzeby lokalnego rynku pracy.
Suma wszystkich kosztów realizacji zadania – 166664,21
Dotacja z budżetu państwa – 149997,78
Wkład własny ( 10 % ) - 16666,43