Gmina Kłodzko zaprasza Instytucje Otoczenia Biznesu, stowarzyszenia pracodawców oraz przedsiębiorców, organizacje społeczne i fundacje, a także mieszkańców do zgłaszania wstępnych projektów w celu przeprowadzenia analizy zapotrzebowania na poszczególne kierunki wsparcia pod kątem przygotowania Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji w ramach programowania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Nabór prowadzi Zarząd Województwa Dolnośląskiego i jest skierowany do Beneficjentów z subregionu wałbrzyskiego oraz powiatu zgorzeleckiego. Zgłaszane propozycje projektów mają charakter informacyjny i posłużą jako materiał pomocniczy przy programowaniu FST oraz podczas tworzenia Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla województwa dolnośląskiego.
Celem przedmiotowego naboru nie będzie wybór konkretnych projektów do dofinansowania.
Zebrane w ramach tej analizy dane będą cenne przy pracach nad Regionalnym Planem Sprawiedliwej Transformacji i negocjacjach ze stroną rządową.
Wymagania:
1. Projekty powinny wpisywać się w rodzaje działań zgodne z aktualną listą przedstawioną w projekcie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji z 14.01.2020 r. tj.:
a) inwestycje produkcyjne w MŚP, w tym przedsiębiorstwa typu start-up, prowadzące do dywersyfikacji gospodarczej i restrukturyzacji ekonomicznej;
b) inwestycje w tworzenie nowych przedsiębiorstw, w tym poprzez inkubatory przedsiębiorczości i usługi konsultingowe;
c) inwestycje w działania badawcze i innowacyjne oraz wspieranie transferu zaawansowanych technologii;
d) inwestycje we wdrażanie technologii i infrastruktur zapewniających przystępną cenowo czystą energię, w redukcję emisji gazów cieplarnianych, efektywność energetyczną i energię ze źródeł odnawialnych (w tym dekarbonizacja transportu);
e) inwestycje w cyfryzację i łączność cyfrową;
f) inwestycje w regenerację, dekontaminację i renaturalizację terenów oraz projekty zmieniające ich przeznaczenie;
g) inwestycje we wzmacnianie gospodarki o obiegu zamkniętym w tym poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów i ograniczanie ich ilości, efektywne gospodarowanie zasobami, ponowne wykorzystywanie, naprawy oraz recykling;
h) podnoszenie i zmiana kwalifikacji pracowników;
i) pomoc w poszukiwaniu pracy dla osób poszukujących pracy;
j) aktywne włączanie osób poszukujących pracy;
k) inwestycje produkcyjne w przedsiębiorstwa inne niż MŚP;
l) inwestycje w celu osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działań wymienionych w załączniku I do dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.
2. Siedziba lub stały oddział/przedstawicielstwo Wnioskodawcy muszą być zlokalizowane w następujących powiatach: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, m. Wałbrzych, ząbkowicki lub zgorzelecki.
3. Poziom dofinansowania UE na poziomie projektu wynosi 55% kosztów kwalifikowalnych (zgodnie z projektami dokumentów KE na perspektywę finansową 2021-2027, które odnoszą się m.in. do Dolnego Śląska). Wkład własny Beneficjenta (pokryty ze środków własnych Wnioskodawcy lub innych źródeł finansowania) wynosi 45% kosztów kwalifikowalnych.
Termin składania propozycji projektów: do 30 września 2020 r., do godziny 15.00.
Forma składania wstępnej propozycji projektu:
Propozycje projektów należy przesłać wyłącznie w formie fiszki zgłoszeniowej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres FST@dolnyslask.pl (propozycji projektów nie należy składać w formie papierowej).
Sposób i miejsce udostępnienia informacji o naborze wstępnych propozycji projektów:
Wszystkie kwestie dotyczące naboru zostały opisane w ogłoszeniu, które jest dostępne wraz z fiszką oraz instrukcją jej wypełniania na stronie internetowej www.umwd.dolnyslask.pl/gospodarka (w zakładce Fundusz Sprawiedliwej Transformacji).
ZAŁĄCZNIKI:
1. Fiszka zgłoszeniowa projektu - FST
AKTUALIZACJA DOTYCZĄCA POZIOMU DOFINANSOWANIA DLA PROJEKTÓW BEZ POMOCY PUBLICZNEJ:
Zgodnie z projektem rozporządzenia ogólnego maksymalny poziom dofinansowania dla regionu będącego w okresie przejściowym wynosi obecnie 55%. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to rozstrzygnięcie ostateczne. Podczas trwających negocjacji rozporządzeń na szczeblu UE pojawiła się nowa propozycja na poziomie 70% (wielkość wkładu własnego – 30%). W przypadku zatwierdzenia nowych decyzji dane te będą na bieżąco aktualizowane.