Od 1 września do 30 listopada br. w całym kraju przeprowadzony zostanie POWSZECHNY SPIS ROLNY. Jest to działanie odbywające się raz na dziesięć lat, a udział w nim jest obowiązkowy. W tym momencie nasuwa się pytanie:
Po co w ogóle nam spis rolny?
PSR jest to badanie statystyczne dostarczające szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych, a uzyskane w ten sposób dane są wykorzystywane do oceny zastosowanych i kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.
Podstawowym celem PSR jest zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych koniecznej dla realizacji polityki rolnej i społecznej wsi, dostarczenie niezbędnych informacji do planowania polityki żywnościowej, trendów hodowli zwierząt gospodarskich oraz struktury zasiewów upraw rolnych.
PSR dostarcza informacji, które pozwalają na analizę zmian zachodzących w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat, oraz na analizę statystycznego rejestru gospodarstw rolnych i przygotowanie operatów do pogłębiania badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa w kolejnych latach. Przeprowadzanie tego rodzaju spisu to także wywiązywanie się Polski w zakresie dostarczania informacji na potrzeby organizacji międzynarodowych takich jak: EUROSTAT, FAO czy OECD.
Kogo dotyczy spis rolny?
Spisowi podlegają gospodarstwa indywidulane (osób fizycznych) – o powierzchni co najmniej 1 ha - oraz gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej.
Spis dotyczy także gospodarstw mniejszych niż 1 ha, które prowadzą działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną w następującej skali: 0,5 ha – dla plantacji drzew owocowych; dla krzewów owocowych; dla warzyw gruntowych; dla truskawek gruntowych; dla chmielu; 0,3 ha – dla szkółek sadowniczych; dla szkółek ozdobnych; 0,1 ha – dla tytoniu; 5 sztuk – dla bydła ogółem, dla loch; 20 sztuk – dla świń ogółem, dla owiec ogółem, dla kóz ogółem; 10 sztuk – dla zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych; 100 sztuk – dla drobiu ogółem.
Na jakie pytania będą odpowiadać rolnicy?
Pytania, na jakie będą odpowiadali rolnicy, generalnie pozwolą na zebranie danych dotyczących m.in.: osoby kierującej gospodarstwem rolnym, typu własności użytków rolnych, produkcji ekologicznej, powierzchni zasiewów według upraw, powierzchni nawadnianej, produkcji ekologicznej, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym.
Jak będziemy się spisywać?
Podstawową metodą przeprowadzenia spisu rolnego będzie samospis internetowy. Każdy rolnik będzie mógł dokonać w domu lub – jeśli nie posiada dostępu do Internetu – w lokalu gminnego biura spisowego. Uzupełniającymi metodami będą: wywiad telefoniczny i wywiad bezpośredni (jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju na to pozwoli).