Informacja wójta gminy Kłodzko
dla przedsiębiorców i osób fizycznych
prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Kłodzko
W związku z ogłoszonym na terenie kraju stanem epidemii przedsiębiorcy (osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą), którzy nie mogą prowadzić działalności ze względu na stan epidemii i w związku z tym znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej mają możliwość ubiegania się o udzielenie ulgi w spłacie należnych Gminie Kłodzko zobowiązań podatkowych.
Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o udzielenie ulgi w spłacie podatku w związku z negatywnymi skutkami epidemii związanej z zakażeniem wirusem COVID-19 tj. na podstawie art. 67a w związku z art. 67b § 1 pkt. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.).
Zgodnie z powyższymi przepisami ordynacji podatkowej, podatnik ma możliwość do wnioskowania o:
1) odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty;
2) odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
3) umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Zaleca się, aby przedsiębiorcy w pierwszej kolejności składali wniosek o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty bądź odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek. Odroczone lub rozłożone na raty ww. należności podatkowe będą mogły być w przyszłości umorzone, w zależności od sytuacji związanej z czasem trwania stanu epidemii i strat jakie ten stan wywoła w działalności przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z wyżej wymienionej ulgi w spłacie podatku zobowiązany jest do złożenia wniosku wraz z uzasadnieniem oraz odpowiednimi dokumentami i dowodami potwierdzającymi ekonomiczne, negatywne skutki dla przedsiębiorcy, spowodowane zaistniałą sytuacją epidemiczną powstałą od miesiąca marca 2020 r. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.
Zgodnie z przepisami prawa zastosowanie jakiejkolwiek ulgi podatkowej w spłacie podatku musi zostać poprzedzone przeprowadzeniem postępowania podatkowego, podczas którego należy zbadać czy zaistniała sytuacja epidemiczna miała negatywny wpływ na prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej i w związku z tym przychody przedsiębiorcy uległy obniżeniu.