Utalentowany muzyk, organista i nauczyciel związany z Krosnowicami doczekał się swojego roku. Jak to się stało? Otóż zapewne wszystkim z Państwa doskonale jest znane Towarzystwo Miłośników Krosnowic, nad którym pieczę sprawuje Franciszek Piszczek – człowiek wielkiej pasji, który przy pomocy przyjaciół, mieszkańców i księdza proboszcza jest w stanie wiele zdziałać. A przecież co trzech zapaleńców, to nie jeden… Jak uradzili, tak też zrobili i okrzyknęli „Rok 2020 Rokiem Ignaza Reimanna”.
Uroczystości inauguracyjne miały miejsce 24 stycznia. Wśród zaproszonych gości poza gospodarzem gminy wójtem Zbigniewem Turem, znaleźli się także m.in. Dyrektor Departamentu Pracy i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Wojciech Biliński oraz biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.
Spotkanie rozpoczęło się hejnałem, którym zawsze otwierany jest Międzynarodowy Festiwal Ignazego Reimanna, a odbyło się ich już osiemnaście. Później przybyli goście wysłuchali krótkich wystąpień, podziękowań i gratulacji, aby z niecierpliwością móc przejść do wykładów: „Prezentacja i twórczość I. Reimanna na festiwalach w Krosnowicach i Wambierzycach” dr Mariana Bilińskiego z Opola oraz „Ignaz Reimann – kompozytor – nauczyciel – społecznik” dr Siegmunta Pchalka z Kolonii. Dr Biliński to Honorowy Obywatel naszej gminy i pracownik Uniwersytetu Opolskiego, natomiast dr Pchalek jest emerytowanym nauczycielem i autorem pracy doktorskiej o I. Reimannie.
W drugą część spotkania przeniósł wszystkich koncert połączonych chórów Cantate Domino z Nowej Rudy i Opolskiego Chóru Kameralnego. Zanim jednak wybrzmiała muzyka, odegrano krótką scenkę spotkania Moniuszki z Reimannem. I tu dla urozmaicenia, w role panów wcieliły się utalentowane panie.
Po inauguracji pozostały wspaniałe wspomnienia. Podobnie było reimanką – przepysznym ciastem pieczonym tylko przy okazji festiwalu.