Od 1 do 30 kwietnia 2020 r. na terenie Gminy Kłodzko przeprowadzany jest spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Jego adresatami są wszyscy mieszkańcy. Spis będzie przeprowadzony w bezpieczny dla zdrowia mieszkańców sposób, tj. wyłącznie poprzez samospis internetowy – aplikacja dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl - lub wywiad telefoniczny. Spis próbny, zgodnie z ustawą o NSP 2021, jest obowiązkowy (Dz.U. poz. 1775).
Gmina Kłodzko jest jedną z szesnastu gmin w kraju i jedyną na Dolnym Śląsku wytypowaną do przeprowadzenia spisu próbnego. Udział w nim biorą wszyscy mieszkańcy, ale Uwaga: w tej sprawie nikt nie zapuka do drzwi! Informacje zbierane są wyłącznie drogą elektroniczną przez Internet bądź telefonicznie. Każdy może dokonać samospisu (samodzielnie spisać się przez Internet) - wystarczy otworzyć aplikację dostępną od 1 kwietnia br. na stronie https://spis.gov.pl/. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas czeka na telefon od rachmistrza – pracownika GUS. W obu przypadkach poufność i bezpieczeństwo przekazanych danych jest przez GUS gwarantowane tajemnicą statystyczną.
Dodatkowe informacje na temat spisu można uzyskać telefonicznie, dzwoniąc na dedykowaną infolinię, pod nr telefonu: 22 279 99 99, wew. 8 lub korzystając ze strony internetowej https://spis.gov.pl/. Informacje udzielane są także w Urzędzie Gminy w Kłodzku, wyłącznie telefonicznie pod numerem: 74 647 41 01 lub e-mailem: sekretariat@gmina.klodzko.pl w godzinach pracy UG: poniedziałek, środa, czwartek i piątek – 7:30 - 15:00, we wtorki – 8:00-15:00.
Dowiedz się więcej u źródła...
Informacja przygotowana przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu:
Spis próbny w Gminie Kłodzko
„W dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. na terenie Gminy Kłodzko przeprowadzany będzie spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021).
Przepisy międzynarodowe zobowiązują wszystkie kraje do przeprowadzenia spisu powszechnego co najmniej raz na 10 lat. W Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się w 2021 roku. Zgodnie z ustawą spisową (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775) należy wcześniej przeprowadzić również dwa spisy próbne. Pierwszy z nich został już zrealizowany w październiku 2019 r. w dwóch gminach w Polsce i pozwolił na sprawdzenie funkcjonowania aplikacji spisowej oraz przyjętych rozwiązań organizacyjnych.
Natomiast drugi spis próbny to próba generalna przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Pozwoli m.in. na sprawdzenie funkcjonalności elektronicznego formularza spisowego, a także na dopracowanie wszystkich elementów organizacyjnych i technicznych przed NSP 2021, który odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca przyszłego roku. Doświadczenia zdobyte w spisie próbnym będą również pomocne w przeprowadzeniu Powszechnego Spisu Rolnego, który zgodnie z ustawą odbędzie się w tym roku, od 1 września do 30 listopada.
Drugi spis próbny odbędzie się jednocześnie w 16 gminach w Polsce, po jednej w każdym województwie. W województwie dolnośląskim będzie to Gmina Kłodzko. Mimo trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i odnotowywanym wzrostem zachorowań na COVID-19, Główny Urząd Statystyczny jest zobligowany do przeprowadzenia spisu próbnego w ustalonym ustawą terminie. Statystyka publiczna na bieżąco reaguje na sytuację w kraju i przyjmuje odpowiednie scenariusze działania – adekwatne do możliwości m.in. kadrowych, technicznych i jednocześnie zapewniające ciągłość pracy. Aby zagwarantować bezpieczeństwo respondentom oraz swoim pracownikom i nie narażać ich zdrowia, GUS zdecydował, że drugi spis próbny przeprowadzony będzie wyłącznie w oparciu o samospis internetowy i wywiad telefoniczny. Oznacza to, że rachmistrzowie terenowi nie będą odwiedzać mieszkańców w ich domach. Będą natomiast dzwonić rachmistrzowie telefoniczni, tj. pracownicy statystyki publicznej, pracujący zdalnie w swoich domach. Niezależnie od metody realizacji spisu – czy to będzie samospis internetowy, czy też wywiad telefoniczny – poufność i bezpieczeństwo przekazanych danych jest przez GUS gwarantowane tajemnicą statystyczną.
Aplikacja do samospisu internetowego będzie dostępna na stronie https://spis.gov.pl/ od 1 kwietnia 2020 r. Logowanie do aplikacji będzie intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego, mającego połączenie z Internetem. Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, pomoże mu w tym rachmistrz telefoniczny.
Dodatkowe informacje na temat spisu można uzyskać telefonicznie, dzwoniąc na dedykowaną infolinię, pod nr telefonu 22 279 99 99, wewnętrzny 8 lub korzystając ze strony internetowej https://spis.gov.pl/”.