Mamy dla Państwa świetną wiadomość! Projekt pn. „Ziemia Kłodzka – czyste powietrze (wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gminy Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Radków, Stronie Śląskie, Stoszowice)” został pozytywnie oceniony i wybrany do dofinansowania (Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-2020).
Celem projektu jest oczywiście zwalczanie emisji kominowej na terenie wybranych gmin ziemi kłodzkiej. Nasza gmina jako lider, jest obecnie na etapie podpisywania umowy z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. Uruchomienie naboru planowane jest nie wcześniej niż w maju br. Każda z gmin partnerskich zorganizuje spotkanie dla potencjalnych Grantobiorców ze swojego terenu oraz uruchomi punkt kontaktowy funkcjonujący w okresie trwania naboru.
O dotację będą mogły się ubiegać:
a) osoby fizyczne będące właścicielami domu jednorodzinnego lub mieszkania w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych,
b) wspólnoty mieszkaniowe (jedynie w zakresie mieszkań, których właścicielami są osoby fizyczne).
Z naboru wyłączony będzie mieszkaniowy zasób komunalny gmin uczestniczących w realizacji projektu (Lider i Partnerzy), jak również zasób mieszkaniowy należący do innych podmiotów niż wyżej wymienione, np. do TBS-ów czy Spółdzielni. Nie dopuszcza się również najemców domów jednorodzinnych oraz najemców mieszkań w domach jednorodzinnych / wielorodzinnych.
Biorąc pod uwagę powyższe zwracamy uwagę na konieczność uregulowania kwestii prawnych, własnościowych nieruchomości, w których planowane są wymiany źródeł ciepła.
Wysokość dofinansowania – do 70 % kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż
20 000 zł w przypadku domu jednorodzinnego oraz 10 000zł w przypadku mieszkania.
Na co będzie można przeznaczyć dotację?
Otrzymane wsparcie (granty) można przeznaczyć na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na:
a) podłączenie do sieci ciepłowniczej / chłodniczej
b) instalację źródeł ciepła opartych o OZE (Odnawialne Źródła Energii) (np. pomp ciepła)
c) instalację kotłów spalających biomasę lub ewentualnie paliwa gazowe
d) ogrzewanie elektryczne (kable / maty grzejne, kotły elektryczne, piece akumulacyjne itp.), pod warunkiem, że będzie ono zasilane z OZE. Mikroinstalacja o odpowiedniej mocy może zostać zrealizowana w ramach projektu (można również wykorzystać już istniejącą instalację).
Wymianie nie podlegają użytkowane kotły gazowe, olejowe oraz na biomasę. Nie dopuszcza się też wymiany użytkowanych kotłów innych niż gazowe, olejowe i na biomasę na kotły węglowe, w tym na ekogroszek i kotły olejowe (niezależnie od ich klasy).
Szczegółowe informacje na temat naboru będą udzielane w chwili ogłoszenia konkursów.