W trzecim dniu tego miesiąca obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Jest to jedno z polskich świąt państwowych, wolne od pracy, które przywrócono do kalnedarza w 1990 roku.
W tym roku mija 225 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja – ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów (Polska i Litwa). Powszechnie przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po Konstytucji St. Zjednoczonych) nowoczesna, spisana konstytucja. Konstytucja 3 Maja uchodzi rówqnież za najwybitniejsze dzieło polskiego oświecenia.
Konstytucja 3 Maja wprowadziła podział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Mówiła o wolności wyznania, ale religią panującą pozostawał katolicyzm. Na jej mocy Polska stała się monarchią parlamentarną. Zniesiono liberum veto i wolną elekcję. Sejm wybierany był na dwuletnią kadencję i składał się z dwóch izb, a jego decyzje były wiążące dla sejmików wojewódzkich. Na czele rządu stał król, którego decyzje wymagały kontrasygnaty ministrów odpowiedzialnych przed sejmem.
W czasie rozbiorów Polski uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja były zakazane. W okresie międzywojennym, od 1919 r., obchody te były jednym z najważniejszych świąt państwowych. Ponownie obchodzenie tego Święta zostało zakazane w czasie okupacji hitlerowskiej. W powojennym kalendarzu świąt państwowych obchody Konstytucji 3 Maja wykreślono w 1951 r. Przywrócone zostało w 1990 r.
Grafika: swieta.eu