Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zs. w Ołdrzychowicach Kłodzkich realizuje program edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest jedną z pięćdziesięciu w kraju, które organizują tego typu warsztaty. Co kilka miesięcy pracownicy rozpakowują EkoPakę i pracują z najmłodszymi czytelnikami, wykorzystując znalezione w niej materiały. Najpierw było drewno, teraz tworzywa sztuczne.
- Od samego początku zajęcia prowadzi pani Roma Szczerbień, która w naszej Bibliotece pełni funkcję animatora różnego rodzaju aktywności skierowanych do dzieci. Tym razem mali ekolodzy poznają recykling tworzyw sztucznych. Odkrywają, jak powstaje plastik, jakie opakowania są z niego produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi – mówi dyrektor Biblioteki Mariola Huzar.
Po wstępnym wprowadzeniu do tematu, pani Roma zaprasza dzieci do wypróbowania zabaw i zadań, a jej metody pracy są tak skonstruowane, że wszyscy pracują na sto procent. Są to gra „Nawlekaj nie czekaj”, karty memo, masa plastyczna bubber (której prawie nikt nie znał wcześniej), chińska łamigłówka „Tangram” oraz lubiane przez dzieci klocki lego. Wszystkie te narzędzia pracy są ukierunkowane na tworzywa sztuczne. W trakcie zajęć powstaje ogromna kolorowanka i plakat obrazujący wydobycie ropy naftowej, który jest jednocześnie ilustracją do książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Pod ziemią. Pod wodą”.
Nasze dzieci są bardzo poważnie nastawione do zajęć, reagują spontanicznie i angażują się całym sobą. Po takim spotkaniu, z wypiekami na twarzy opowiadają o swoich przeżyciach w domu i jednocześnie stają się ekspertami w dziedzinie recyklingu. Jest to zdecydowanie wartość dodatnia tego programu. Za nami zajęcia w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Operatorem programu jest INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.