„Żegnajcie Kresy. Ale nie formułuję tego pożegnania jako czegoś ostatecznego, pragnę bowiem powracać do was fizycznie i psychicznie i pragnę mieć tę świadomość, że wytyczone po II wojnie światowej granice nie dzielą, ale łączą, że nie dzieli ale łączy historia – jakkolwiek była krwawa i okrutna...” (prof. Tadeusza Chrzanowski).
Pod Pomnikiem Pamięci w Parku Strażackim 24 października oddano cześć pomordowanym na Kresach w latach 1945-1947. Przybyli goście wspólnie z księdzem Bolesławem Stanisławiszynem uczestniczyli w modlitwie w ich intencji.
Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa podkreślił, że tęsknota za Kresami jest głęboko zakorzeniona w rodakach, dla których ważna jest pamięć historyczna i których serca zostały tam… w tej dawnej Polsce. To dla nich organizowane są spotkania po latach. W naszej gminie już po raz ósmy mogliśmy zgromadzić w Gimnazjum Publicznym im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku grupę osób, które odbyły sentymentalną podróż w przeszłość.
Na scenie podziwiano występy uczniów, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce kresowej. Ogromne wrażenie na publiczności zrobiło wykonanie utworu „Jaskółka uwięziona” przez Nicolę Będkowską przy akompaniamencie Julii Zaremby. Program artystyczny przygotowały nauczycielki języka polskiego Elżbieta Myślińska i Beata Smolarek. Spotkanie uatrakcyjniła wystawa oraz wręczenie nagród rzeczowych w konkursie na gazetkę ścienną „Odkrywamy Kresy Wschodnie i Polaków Stamtąd”. Wyniki ogłosiła Dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar. Dodatkowym urozmaiceniem był kiermasz nowej książki historycznej oraz sprzedaż chleba kulikowskiego z czarnuszką i kminkiem, wypieczonego według receptury lwowskiej przez piekarnię w Bardzie.
Na zakończenie wysłuchano bardzo ciekawego i emocjonalnego wykładu Stanisława Srokowskiego pisarza, poety i publicysty, który w 1945 roku wraz z rodziną został wypędzony z Kresów. Podczas przemówienia przypomniał trudne czasy, w których trzeba było porzucić rodzinny dom i udać się na wygnanie. Autor został uhonorowany odznaką „Wierni Kresom” za Zasługi dla Działalności i Kultury Kresowej. Uroczystego wręczenia dokonali Prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej Tadeusz Szewczyk oraz Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie Edward Bień.
„…Żegnajcie góry w swym odwiecznym, surowym zadumaniu, żegnajcie stepy w swym odwiecznym nienasyceniu, żegnajcie wody mknące gdzieś daleko i te, które są tylko po to, by odbijało się w nich niebo, żegnajcie lasy – siedliska tajemnic, i żegnajcie spracowane pola, które dajecie nam nasz «chleb powszedni». Żegnajcie, ale tylko teraz, w tej chwili, bo może już jutro, za kilka dni, miesięcy czy lat znowu się spotkamy, by się zadumać, by znaleźć mądrą radość życia” (prof. Tadeusza Chrzanowski).
Powracajmy na Kresy pamięcią i wspomnieniami, zanim sami powiemy „żegnajcie”…