Bibliotekę w Wojciechowicach odwiedził Kinolek (maskotka z kina), który opowiedział młodym i starszym czytelnikom o kulisach pracy w kinie. Dzieci były zachwycone maskotką i zabawom nie było końca. Starsi czytelnicy w tym czasie podjęli dyskusję nt. książka czy film? Co jest lepsze? Po wielu argumentach uznano, że jednak książki są ciekawsze. Film nie oddaje widzom wszystkich ważnych szczegółów. Książka opowie każdą historię od początku do końca. Film nigdy nie sprosta takiemu wyzwaniu.
Lekcja biblioteczna miała swój ciąg dalszy… Zmierzono się z książką Igora Buszkowskiego „Zabawy plastyczne”. Przy wykorzystaniu surowców wtórnych powstały ciekawe dzieła. „Zabawy plastyczne” są przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat i ich rodziców, mogą także zostać wykorzystane przez nauczycieli wychowania przedszkolnego. W książce zawarte są instrukcje (zilustrowane zdjęciami), jak z prostych materiałów i odpadów dostępnych w każdym domu można wykonać zabawki oraz przedmioty użytkowe. Butelki po keczupie, zużyte płyty CD, słomki, zniszczona rękawiczka itp. posłużą do stworzenia małych arcydzieł.
„Sztuka odpadkowa” może zostać wykorzystana przez rodziców do pokazywania i utrwalania u dzieci zachowań proekologicznych, będąc jednocześnie wspaniałą zabawą i doskonałym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu. Książka jest podzielona na poszczególne instrukcje - zabawy w punktach: 1) zestaw potrzebnych przedmiotów i narzędzi; 2) kolejne etapy wykonywania; 3) zdjęcie gotowego produktu.
Stopień trudności został dostosowany do możliwości i umiejętności dziecka, rodzic więc tylko nadzoruje zabawę, ewentualnie trochę pomaga, tak aby mały artysta miał poczucie, że zrobił „tę rzecz” zupełnie sam. Jak widać, biblioteka jest doskonałym miejscem do takiej inspiracji.