Talent + pasja = Reimann PDF Drukuj Email
wtorek, 18 października 2016 06:45

altJest taka miejscowość w gminie Kłodzko, w której 15 lat temu postanowiono zorganizować festiwal poświęcony twórczości Ignazego Reimanna… Wyzwania podjęli się mieszkańcy działający w Towarzystwie Miłośników Krosnowic. Kto jak nie oni? Już od samego początku podnieśli sobie poprzeczkę bardzo wysoko, ponieważ wydarzenie miało mieć charakter międzynarodowy.

Na Dolnym Śląsku jest to jedyny tego typu festiwal organizowany na wsi na tak szeroką skalę. W tym roku odbył się pod hasłem „Dziedzictwo śląskich kompozytorów inspiracją dla muzyki i poezji”. Przybyłe chóry zaprezentowały twórczość niemieckiego muzyka. Z roku na rok poziom jest coraz wyższy. Tradycyjnie podczas koncertu ogłoszone zostały wyniki VI edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „O Złotą Nutę Reimanna”. Laureatemzostał Michał Witold Gajda z Wrześni, który przybył na festiwal i osobiście odebrał statuetkę (przypomnijmy, że w ubiegłym roku nie przyznano głównej nagrody). Nagrodzony wiersz recytowała krosnowiczanka Marta Tambor. Nowością był udział w konkursie na hejnał festiwalu. Zwycięzcą został Piotr Matuszewski – organista i dyrygent chóru Ex Animo w parafii NMP Wspomożycielki Wiernych we Wrocławiu, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Otrzymał dyplom i nagrodę finansową.

Drugi dzień festiwalu rozpoczęła msza w kościele w Jaszkowej Dolnej. Finał natomiast miał miejsce we Wrocławiu na osiedlu Ołtaszyn, gdzie przed laty kompozytor powołany został w zastępstwie na stanowisko nauczyciela.

Jak co roku Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa objął wydarzenie swoim patronatem, a gościem specjalnym była praprawnuczka wirtuoza Christel Kaven, której wicewójt Urszula Panterałka w podziękowaniu za przybycie wręczyła upominek.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: wtorek, 18 października 2016 07:16