Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
WOJBÓRZ


DANE STATYSTYCZNE
powierzchnia 1659 ha
liczba mieszkańców - 1106
Sołtys: Zbigniew Dzierzbicki, tel. 602312741
Samorządowy koordynator wsi: Alicja Mateńko, tel. 74 6474132
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Opiekun świetlicy: Małgorzata Pułanecka, tel. 74 8713217
Dyrektor Zespołu Szkół w Wojborzu: Bogdan Ogrodowczyk, tel. 74 8713187


Gospodarstwo agroturystyczne Pasja: Irena Jarmołowicz-Jędrzejczak, tel. 692446341


Więcej…Więcej…


 

 

 

 

 

Ile wart honor

Pręgierz - narzędzie pracy kata - omijano z daleka. Ten, kto choćby otarł się o niego, tracił miejsce w kościele, znajomych i honor. Stał taki i w Wojborzu. Niestety, zachował się tylko jego fragment, który można oglądać obecnie w lapidarium Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

O tym, jak wyglądał ten pomnik średniowiecznego prawa, wiemy dzięki archiwalnej fotografii z lat 30. XX wieku. Stał na placu w centralnej części wsi, gdzie sąsiadował ze szkołą i kościołem. Zaopatrzony był w kamienny podest. Wieńczyła go figurka klęczącej pokutnicy, którą następnie zastąpiła kamienna kula. Trzon kolumny pręgierza był ośmioboczny. Przestępcę przywiązywano do zakotwionych w trzonie trzech pierścieni. Do wrocławskiego pręgierza - przykładowo - przykuwano m.in. kramarzy oszukujących na wadze, służących opuszczających swych pracodawców przed terminem, nierządnice, kłótliwe przekupki i złodziei. Kiedyś odbył przy nim karę nawet czeladnik, który umówił się na spotkanie z pięcioma dziewczynami i... na żadne nie przyszedł.

Odbywający karę pręgierza musiał liczyć się z tym, że polecą w jego stronę pomyje, śmieci i kamienie. Była to tzw. kara na honorze. Często wykonywano przy nim karę chłosty. Zajmował się tym kat, którego profesję uważano za hańbiące. Dlatego również jakikolwiek kontakt z pręgierzem przynosił hańbę. Kat był wprawdzie członkiem społeczeństwa, ale żył na jego marginesie, wręcz zakazywano utrzymywania z nim kontaktów towarzyskich. Jego pozycja w społeczeństwie była więc niezwykle niska, choć - paradoksalnie - za swe usługi otrzymywał zupełnie niezłe wynagrodzenie. Jeśli miasto nie mogło pozwolić sobie na utrzymanie kata, wypożyczano go z sąsiedztwa, za co ten wystawiał rachunek. Znana jest taryfa kata tczewskiego z 1660 roku, który za wychłostanie przy pręgierzu liczył sobie 30 złotych, a za ścięcie głowy trzy dukaty. Łamanie kołem było jeszcze droższe - kosztowało dukata więcej.

Przy pręgierzu z Wojborza karani byli głównie chłopi. W 1848 roku zaczął służyć on jako drogowskaz - przymocowano do niego tabliczkę z nazwą miejscowości. W pewnym momencie zaginął, ale w 1931 roku odnaleziono go i ustawiono na pierwotnym miejscu. Połamany został po II wojnie światowej podczas prac kanalizacyjnych, choć był to przecież jeden z nielicznych już w Polsce pomników średniowiecznego prawa. Potem jego części leżały w potoku. Jeden z fragmentów odnaleziono w 1975 roku na podwórku domu nr 137 i zabezpieczono w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Pierwotna wysokość pręgierza wynosiła 272 cm, zachowany fragment ma zaledwie 73 cm. Warto byłoby wykonać jego kopię i ustawić na dawnym miejscu. Wrocławski pręgierz też jest kopią (oryginał rozjechały w 1945 roku czołgi), a pomimo tego stanowi wielką atrakcję turystyczną. Zabieg taki na pewno podniósłby i atrakcyjność Wojborza, który ma wszelkie atuty ku temu, by stać się ponownie wsią letniskową. Tak było przed II wojną światową,gdy kursowały tędy omnibusy, a potem autobusy. Wojbórz (330-460 m n.p.m.) leży na skrzyżowaniu dróg przecinających Góry Bardzkie. Dobre warunki glebowe i klimatyczne spowodowały, że jego okolice zostały zasiedlone przez człowieka niezwykle dawno. Świadczą o tym wykopaliska zaliczane do kultury oryniackiej lub nawet protooryniackiej. W okolicy Wojborza rośnie interesujący las bukowo-jaworowy - pozostałość pierwotnego lasu dolnoreglowego. W samej zaś wsi na szczególną uwagę zasługuje kościół pw. św. Jerzego, w obecnej formie wzniesiony w 1733 roku jako barokowy. Otaczający go okazały mur pochodzi z tego samego okresu. Na plac przykościelny wiedzie potężny budynek bramny, do którego dostawiono dwie słupowe kapliczki z wnękami na figury świętych. Prowadzą tutaj monumentalne kamienne schody. W pobliżu miejsca, na którym stał pręgierz, zobaczymy ciekawą grupę figuralną Ukrzyżowania.

Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego
.DZIEŃ KOBIET W WOJBORZU PDF Drukuj Email
czwartek, 14 marca 2013 09:13

Dzień kobiet to szczególna okazja do świętowania, bawią się również nasze sołectwa.

PRZECZYTAJ O WOJBORZU

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2013 09:28
 


Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com