Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Andrzejkowy Escape Room PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
czwartek, 30 listopada 2017 23:49

altAndrzejki od najdawniejszych czasów wiązały się z różnymi obrzędami, wróżbami i przepowiedniami. Podążając śladami pradawnych zwyczajów, również w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach zorganizowano wieczory magii i wróżb. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej wraz opiekunami Renatą Godzieszką i Barbarą Śliwińską.

Goście dowiedzieli się, że wróżby andrzejkowe czynione są niemal na całym świecie. Skąd pochodzą, tego nikt nie wie...Wiadomo jedynie, że są bardzo stare. Przypuszcza się, że wywodzą się ze starożytnej Grecji, a pierwsze polskie zapiski pochodzą z XV wieku. W wigilię, 29 listopada wróżyły wyłącznie niezamężne dziewczęta, a panowie 24 listopada – w wigilię św. Katarzyny patronki kawalerów.

Aby dostać się do świata magii i wróżb, uczestnicy musieli ułożyć hasło andrzejkowe, które ukryło się gdzieś w bibliotece. Miało powstać z sylab i liter napisanych na kolorowych kartonikach. Klasa druga została podzielona na dwie grupy, które rywalizowały, kto szybciej znajdzie i ułoży hasło.

Natomiast klasa trzecia podzielona na 3 grupy miała wyższy stopień trudności. Na zasadzie ESCAPE ROOM, czyli dobrej gry i zabawy musiała odnaleźć drogę, miejsce, kopertę z hasłem i sprawnie je ułożyć. Zabawa była wyśmienita, a ułożenie hasła było przepustką do dalszej zabawy i wróżb.

Na Andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada… I zaczęło się „Czary mary, wosku lanie, co ma stać się niech się stanie”. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się, co też pokazują woskowe figurki, i co je czeka w przyszłości. Wróżby sypały się jak z worka…

Było koło marzeń, czyli kim zostanę w przyszłości i co nas czeka, a także serce z imionami, wróżenie z butów, ciasteczkowe wróżby. Spotkania pełne zabawy i magicznych wróżb obfitowały wspólnym oglądaniem i czytaniem książek. Dzieci już czekają na kolejne pomysły bibliotekarki Romy, aby znów przyjść do biblioteki… 

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: poniedziałek, 04 grudnia 2017 00:42
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com