Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Gminne Spotkanie Kresowian pełne jesieni… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Patrycja Pocion   
piątek, 03 listopada 2017 11:13

altDziesiąta edycja październikowych spotkań Kresowian już za nami. Ze względu na trudne i niebezpieczne warunki atmosferyczne związane z orkanem Grzegorz, uroczysta część pod Pomnikiem Pamięci w Parku Strażackim w Kłodzku została przeniesiona do okolicznej Szkoły Podstawowej. Pod Pomnikiem Pamięci w hołdzie Polakom pomordowanym na Kresach Wschodnich goście indywidualnie złożyli wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Spotkania Kresowian mają za zadanie przybliżyć tradycję, historię i kulturę ziem, które w okresie II Rzeczypospolitej należały do Polski, a od lat znajdują się poza granicami naszego kraju. Związki z Kresami są szczególnie ważne dla nas - mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Trudno znaleźć bowiem rodzinę na Dolnym Śląsku, w której nie ma przynajmniej jednej osoby pochodzącej z tamtych rejonów.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych gminnych oraz województwa dolnośląskiego, służb mundurowych i reprezentantów Senatora RP Aleksandra Szweda. Obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka z Jaszkowej Dolnej oraz Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Sikorskiego z Ołdrzychowic Kłodzkich.

Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowej homilii i modlitwy, którą sprawował Ojciec Wacław z miejscowej Parafii Matki Bożej Różańcowej. To były niezwykłe treści i słowa, które zasiały nowe doznania duchowe w sercu każdego z uczestników.

Gminne spotkanie otworzył Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważną rolę w naszym środowisku pełni Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Kłodzkiej, które zrzesza i integruje Polaków ewakuowanych z Kresów dawnej Rzeczpospolitej. Kultywuje pamięć o historii Kresów, o ogromnej roli Polaków urodzonych na Kresach w kształtowaniu kultury polskiej, a także zachęcaniu młodego pokolenia do poznawania jej historii i tragicznych wydarzeń – Semper Fidelis.

Prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej Tadeusz Szewczyk, ze wzruszeniem mówił o tym, jak ważna jest prawda i pamięć o Kresach. Jak ogromne emocje wzbudza fakt masowych mordów, dokonywanych przez naszych sąsiadów Ukraińców na ludności polskiej w latach 1939-1947. Nawiązał do nakręconego filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, którego scenariusz powstał na kanwie książek Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej. O tym wszystkim musimy ciągle mówić, opowiadać, pisać – ocalić od zapomnienia…

Swoje głosy wsparcia dla podejmowanych inicjatyw przez samorząd lokalny, aby pamięć nie umarła, aby Kresy były żywym świadectwem dla potomnych, w swoich wystąpieniach zaznaczali: Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Paweł Gancarz – Wójt Gminy Stoszowice, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Julita Izabela Zaprucka – w imieniu Tadeusza Samborskiego z Zarządu Województwa Dolnośląskiego, a także przedstawiciel Senatora RP Aleksandra Szweda z Kłodzkiego Komitetu PiS – Marcin Bernat.

 

altalt

alt

 

 

 

 

 

 

Po części oficjalnej, Kłodzki Chór Concerto Glacensis zabrał publiczność w kameralną podróż po muzycznej krainie piosenki kresowej, pod dyrygenturą pani Katarzyny Mąki.

Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładu autorskiego pana Stanisława Srokowskiego pt. „Dlaczego Kresowianie zwyciężyli?”. Między innymi, dlatego, że 11 lipca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dlatego, że możemy sięgać po dzieła, wynalazki i myśli ludzi, którzy urodzili się na Kresach, którzy tam mieszkali, studiowali i tam tworzyli (ks. Maksymilian Maria Kolbe, Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka, Wojciech Kossak, Ignacy Krasicki i wielu innych…). Dlatego, że organizowane są spotkania środowisk kresowych, gdzie młodzi mogą wsłuchiwać się w świadectwo starszych, a starsi ubogacać energią i entuzjazmem młodych. Prawda i pamięć o Kresach jest na półkach bibliotek publicznych, jest przedmiotem spotkań i wykładów autorskich w szkołach oraz bibliotekach. Jest film „Wołyń”, który boli…, który oddaje obraz rzezi wołyńskiej, jak najsprawiedliwiej pod kątem historycznym…

Podsumowaniem tematu „Dlaczego Kresowianie zwyciężyli?” był też program artystyczny przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku pt. „Kresy wołają o pamięć”, w reżyserii polonistki pani Elżbiety Myślińskiej.

 

altalt

alt

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie spotkania, Wójt Stanisław Longawa oraz Prezes Tadeusz Szewczyk wręczyli podziękowania dla kilkunastu osób, które dużą część swojego życia poświęcają na aktywną działalność na rzecz Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, ratowanie okruchów pamięci o Kresowej Ojczyźnie Rodziców oraz budzenie szacunku dla wielopokoleniowego dziedzictwa Kresowian dla pamięci potomnych. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się m.in. pani Urszula Panterałka, pani Eugenia Twardowska, pan Jan Wojdyło, pan Tadeusz Szmyd i pan Julian Szot.

Ogłoszono również wyniki konkursu literacko-plastycznego „Kocham Moją Ojczyznę – Kartka dla Kresowiaka”, który został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Wszystkie kartki trafiły w ręce obecnych Kresowian.

– Ogółem do konkursu wpłynęło 51 prac. Nagrodzono 13 osób. Pierwsze miejsce przyznano Dagmarze Szymkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku. Drugie miejsce zajęła Karolina Margasińska ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Natomiast na trzecim miejscu była praca Rafała Czuczwary, również z Ołdrzychowic Kłodzkich. Wyróżnienia trafiły do: Beaty Bartyny z Bierkowic, Michała Kąsek z Szalejowa Górnego, Dobrosławy Paul, Julii Tumidajskiej, Faustyny Kret i Mai Warat z Ołdrzychowic Kłodzkich, Karoliny Gąsiorek z Kłodzka, Darii Figurskiej z Żelazna, Katarzyny Suławy i Nicoll Mikołajczyk z Krosnowic. – poinformowała Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

 

Drogi Kresowiaku!!!

„…By na twej twarzy spokój był

I dobroć, i rozumny uśmiech

Naród mój nie żałuje sił

Walczy i tworzy, i nie uśnie.

Pierścienie świetlnych lat nad nami,

Ziemia ojczysta pod stopami.

Nie będę ptakiem wypłoszonym

Ani jak puste gniazdo po nim.”

(fragment wiersza autorstwa Wisławy Szymborskiej)

Życzy m.in. Hania Tracz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym

 

 

altalt
alt
alt
alt
alt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tekst: Mariola Huzar - Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko
Foto: Zygmunt Byrski

 

Poprawiony: niedziela, 31 grudnia 2017 22:46
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com