Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

Wniosek na wycinkę drzew

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Placówki Oświatowe
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Mieczy ci u nas dostatek… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
poniedziałek, 03 lipca 2017 01:34

altTegoroczna, czwarta edycja Turnieju rycerskiego w gminie Kłodzko, miała na celu zintegrować środowisko rycerskie z Polski i Czech oraz pokazać publiczności, jak wyglądało życie w średniowieczu. Zainteresowanie pojedynkami, walkami rycerzy, strzelaniem z łuków historycznych oraz wszelkiego rodzaju warsztatami średniowiecznymi zyskało nowych sympatyków, zarówno z Polski, jak i z Czech.

W pierwszy dzień na plaży w Gorzuchowie, bractwa rycerskie z obu krajów wydzieliły strefę historyczną, jarmarczną i widokową. Zbudowały tzw. wioskę średniowieczną. Pogoda dopisała. Słońca nie brakowało. Integrowano się do późnych godzin wieczornych, przy dużym wsparciu Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko.

W drugim dniu, zrealizowana została impreza główna, którą otworzył „potężnym wystrzałem armatnim” Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa. Niektórym, aż z głów czapki pospadały, bo pogoda była niczym z filmu dokumentalnego „Okiełznać żywioły”. Zagrzmiało. Solidnie popadało, aby znów zaskoczyć słonecznym widokiem na przepiękne okoliczne krajobrazy. Zrealizowana została bitwa o Kielich Wójta, która trwała bez końca… Puchary trafiły do czterech bractw rycerskich z Polski i Czech, wykonane na wzór z XV wieku.

Imprezie towarzyszył turniej łuczniczy, tańce dawne wraz z ich nauką, warsztaty rzemiosł dawnych, zabawy plebejskie, pokaz mody średniowiecznej – i każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Drużyna Ognistego Węża miała dla młodej publiczności spektakl kukiełkowy, warsztaty teatralne i łucznictwa, pokazy firedance, zajęcia plastyczne oraz bieg dam i rycerzy.

W śród atrakcji stoiskowych było obozowisko rycerskie, do którego mógł wejść każdy i to w każdej chwili, kto miał na to ochotę. Można było mieć do czynienia z katem… Można było zatrzymać się w zbrojowni i na strzelnicy. W razie potrzeby, także podkuć buty u kowala. Swoim kunsztem artystycznym popisywali się tkacz, mincerz i garncarz. Zasobniejszy portfel mógł skorzystać z kramów handlowych.

Było bezpiecznie, bo publiczność od potyczek rycerskich oddzielono odpowiednimi szrankami. Ogromne wrażenie na gościach zrobił fireshow… Bawiliśmy się świetnie, niczym Hińcza z Rogowa herbu Działosza, podskarbi nadworny a następnie koronny…

W trzecim dniu nastąpiło zamknięcie opustoszałej wioski rycerskiej. Pozostały tylko niedopalone ogniska, szranki oraz wspomnienia…

- Naszą imprezę odwiedzili mieszkańcy nie tylko pogranicza polsko-czeskiego – podsumowuje Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. – Na naszych listach są ludzie z Opolszczyzny, czeskiego Mikroregionu Rychnovsko, ze stolicy Dolnego Śląska, wielu mieszkańców Kłodzka, a także z Szalejowa Dolnego, Ołdrzychowic Kłodzkich, Bierkowic, Starego Wielisławia, Wojborza, Wojciechowic…

alt

 

 

Spotkanie kulturalne pn. Turniej rycerski było realizowane w ramach Projektu „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Operatorem projektu jest Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko. Partnerami Turnieju rycerskiego byli Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego oraz Współpracy Czesko-Polskiej w Rychnov nad Kneźnou.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: niedziela, 02 lipca 2017 23:21
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com