Wnioski o zwrot podatku akcyzowego

zawartego w cenie oleju napędowego

wykorzystywanego do produkcji rolnej

na 2017 r. przyjmowane są

od 1 sierpnia do 31 sierpnia!

Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą PDF Drukuj Email
środa, 01 marca 2017 00:13

altCzy może być coś lepszego dla malców, którzy zaczynają poznawać otaczający ich świat? Oczywiście! Najlepiej poznawać go z rówieśnikami w przedszkolu, tym bardziej, że przynosi to same korzyści.

Pierwszą z nich jest niepodważalny fakt mówiący o tym, że okres przedszkolny przygotowuje dziecko do dobrego startu szkolnego i może być decydujący dla dalszego rozwoju. Niestety stale pojawiającym się problemem jest brak wolnych miejsc w placówkach, co zmniejsza nie tylko szanse dzieci, ale również możliwość podjęcia pracy przez rodziców. Jak sobie radzi z tym nasza gmina? Odpowiedź jest prosta! Pozyskujemy fundusze, które pomagają zmieniać nasz mały świat na lepsze. Już kolejny raz się udało, ponieważ otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na realizację zadania pn. „Równość i rozwój w przedszkolach naszych marzeń”. Dzięki temu projektowi została poszerzona oferta w placówkach w Szalejowie Dolnym i Ołdrzychowicach Kłodzkich, które to posiadają zasoby lokalowe umożliwiające utworzenie dodatkowych miejsc i skupiają największą liczbę dzieci. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, widząc różnicę w dostępie do edukacji między obszarami wiejskimi i miejskimi, priorytetem stały się działania mające na celu wyrównywanie szans.

Przeprowadzone przez nauczycieli diagnozy wykazały zapotrzebowanie na zorganizowanie dwóch rodzajów zajęć edukacyjnych tj. rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne, zdolności i talenty (taniec, szachy) oraz stymulujących rozwój psychoruchowy, wyrównujących szanse i umiejętności (logopedia, gimnastyka korekcyjna). Realizowane w ramach projektu zajęcia korzystnie podnoszą sprawność ruchową oraz zdolność logicznego rozumowania. Nie tylko najmłodsi zdobywają nowe umiejętności. Swoje kwalifikacje podnieśli także nauczyciele uczestniczący w kursie metodyki nauczania gry w szachy przeprowadzonym przez Delegata Dolnośląskiego Związku Szachowego z Wrocławia. W obu placówkach lekcje szachowe dla początkujących trwają od 1 grudnia 2016 r.

Dodatkowym atutem są zajęcia związane z realizacją zasady równości szans i niedyskryminacji. Pomaga to przełamywać bariery równościowe, co uczy kreatywności, empatii i pracy zespołowej. Działania te są innowacyjne i mają charakter międzypokoleniowy. Co to oznacza? Otóż w ramach projektu prowadzone są różne spotkania. Ostatnio dzieci z przedszkola w Szalejowie Dolnym odwiedziły Komendę Powiatowej Policji w Kłodzku, gdzie pod okiem policjantek zapoznały się z pracą funkcjonariuszy. Obejrzały punkt dowodzenia, w którym mundurowi odbierają wezwania i komunikują się z innymi pracownikami. Prawdziwą frajdę sprawił im radiowóz policyjny, za kółkiem którego każdy z maluchów mógł zasiąść i poczuć się jak prawdziwy stróż prawa i bezpieczeństwa.

Tego typu spotkania przełamują stereotypy dotyczące płci, natomiast odpowiednio dobrane zajęcia stwarzają dzieciom szansę na rozwój i równy start w życie… bo dobro i przyszłość naszych pociech są najważniejsze!

altaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: sobota, 04 marca 2017 00:56