Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
ŻELAZNO

pobierz www. - oficjalna strona Żelazna

DANE STATYSTYCZNE


powierzchnia 1 211 ha
liczba mieszkańców – 973
Sołtys: Beata Konieczko - Rudnicka, tel. 691373369
Samorządowy koordynator wsi: Magdalena Kaczmarek, tel. 74 6474112

Parafia Rzymsko-Katolickiej: Proboszcz Bolesław Stanisławiszyn, tel. 74 8689260
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich: Mariola Kozak, tel. 74 8688087
Opiekun świetlicy: Beata Radzewicz, tel. 74 8689202
 

 


Więcej…


Wieża średniowiecznego rycerza


Średniowieczni władcy Śląska, obawiając się nadmiernych wpływów feudałów, nie zezwalali im na wznoszenie zamków obronnych. Regulowało to tzw. regale książęce. Ale jak to zwykle bywa, i ten zakaz starano się obejść. Tak powstały średniowieczne wieże mieszkalne - budowle, które zamkami nie były, a jednak spełniały funkcje obronnne. Na Śląsku zachowało się ich już tylko kilkanaście. Na ziemi kłodzkiej wolnostojąca stoi jedynie w Żelaźnie.

Wieżę tę zbudowała najprawdopodobniej pod koniec XIV wieku rodzina Ruckerów - wójtów z Bystrzycy, która w Żelaźnie posiadała wolne sołectwo. Częściowo przebudowano ją w 1689 roku - powstał wtedy nowy portal. Około 1727 roku dokonano podziału wnętrza i wybito nowe otwory okienne. W 1966 roku, czyli całkiem niedawno, przeprowadzono rekonstrukcję dachu wieży i położono nowe tynki. Wieża zachowała jednak swój gotycki charakter. Wzniesiona jest z kamienia, na rzucie prostokąta. Liczy cztery kondygnacje, a każda podzielona jest na dwa pomieszczenia. W murze zachowały się strzelnice szczelinowe i ślady wykusza mieszczącego latrynę.

Więcej…Wieże takie miały charakter dworów. Łączyły bowiem w sobie nie tylko funkcje mieszkalne i obronne, ale pełniły również rolę centralnego ośrodka majątku ziemskiego właściciela. Najprawdopodobniej otoczone były prostymi fortyfikacjami: fosą, drewnianym wałem lub częstokołem. Parter zajmowały pomieszczenia gospodarcze (w tym stajnie), wyżej znajdowało się mieszkanie, a jeszcze wyżej - duża izba, mogąca pełnić funkcje paradne. W razie zagrożenia można było zdemontować schody, które prowadziły do pomieszczeń mieszkalnych na górze. W innych założeniach schody mieściły się na zewnątrz budynku, ulokowane w dobudowanej do wieży murowanej wieżyczce. Od połowy XIII wieku do końca XV wieku na Śląsku było około 40 takich wież. Do tej pory przetrwało kilkanaście, z tym, że wolnostojących jest zaledwie kilka, a na ziemi kłodzkiej - jedynie w Żelaźnie. Wieża w pobliskich Ołdrzychowicach Kłodzkich weszła w skład pałacu, a w Trzebieszowicach jest częścią Czerwonego Dworu. W Starej Łomnicy (gmina Bystrzyca Kłodzka) wieża jest połączona z zabudowaniami gospodarczymi przynależnymi do dworu.

Więcej…Wieża w Żelaźnie widoczna jest dobrze nawet z drogi Kłodzko-Lądek Zdrój. Posadowiona jest na wzgórku, na przeciwko kościoła św. Marcina. Również on pierwotnie posiadał założenie obronne - świadczyłby o tym jego mur zewnętrzny. Po wewnętrznej stronie muru znajduje się zadaszony krużganek, w ścianę którego wmurowano ogromny zespół (około stu) płyt nagrobnych z XVIII i XIX wieku. Do gotycko-barokowego kościoła prowadzą dwa gotyckie portale. Wewnątrz zachowały się m.in. piękna, polichromowana drewniana rokokowa ambona z 1777 roku z herbami fundatora - Józefa von Nussdorfer i rodu von Haugwitz (dzieło Michała Ignacego Klahra), gotyckie kamienne sakramentarium i figura Pięknej Madonny na półksiężycu, trzymająca wyjątkowo długie berło i Dzieciątko. Sprawia ona niemało kłopotów badaczom, którzy w jednych źródłach podają, że powstała ona około 1560 roku, a w innych, że ok. 1480-90 r. Jej obecność spowodowała, że kościół w Żelaźnie uznawano za pielgrzymkowy.

Żelazno położone jest przy głównej drodze z Kłodzka do Lądka Zdroju i Międzylesia.
Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego.

 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com