Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Boguszyn

Oficjalna strona internetowa Boguszyna

DANE STATYSTYCZNE

powierzchnia 386 ha
liczba mieszkańców – 378
Sołtys: Krzysztof Ryba, tel. 691567510
Samorządowy koordynator: Andżelika Dzbuk, tel. 74 6474127
Opiekun świetlicy: Halina Gdula, tel. 695997858


Hotel Metro: Prezes Danuta Chudzińska, tel. 74 8119200
Łowisko i Smażalnia Ryb: tel. +48 781 178 227
Restauracja Boguszyn: tel. 74 865 96 05


 

 

Przy bursztynowym szlaku


Każdy,  kto  wjeżdża  na  teren  dawnego hrabstwa kłodzkiego od strony  Wrocławia,  musi minąć Boguszyn. Przez skraj wsi biegnie międzynarodowa   droga.   Mało   kto  skręca  jednak  do  samego Boguszyna,  a  szkoda.  Jest  to  bardzo  rozległa  miejscowość, powstała  z  połączenia  kilku  osad. W XIX wieku była niezwykle chętnie   odwiedzana   przez   turystów,   przybywających  tutaj specjalnie z Kłodzka i Barda Śląskiego.

Do Boguszyna przyciągały głównie piękne widoki, roztaczające się m.in.  z  Kalvarienbergu,  jak nazywano niewielkie wzniesienie z barokową kaplicą św. Krzyża z 1732 roku. Kaplicę tę wzniesiono w sąsiedztwie  starego  grodziska, które świadczy o tym, że ziemie te  były  zasiedlone już bardzo dawno temu. Prowadził tędy stary szlak  handlowy,  uważany za jedną z odnóg szlaku bursztynowego. Potem wiodła tędy droga ze Śląska do hrabstwa kłodzkiego i dalej -  do  Czech.  To  strategiczne  położenie  spowodowało, że przy trakcie  tym ulokowano czeski gródek, który powstał w XI wieku i wiadomo,  że  istniał  jeszcze  w  wieku XIV. Był odpowiednikiem grodu  ulokowanego  w okolicach Barda Śląskiego, pełniącego rolę straży  z  drugiej  strony  granicy.  Potem wielokrotnie toczono walki  o  przełęcz.  Były  to bowiem wrota do dalszych podbojów. Przez  Przełęcz  Bardzką  przechodziła niejako naturalna granica pomiędzy  Śląskiem  a  hrabstwem  kłodzkim.  Pamiątką po tamtych czasach  jest m.in. kolumna maryjna, stojąca na przełęczy (w jej tle  widać  zabudowania  Boguszyna). To właśnie na tej przełęczy książę  Henryk  Podiebradowicz  w  imieniu  panów czeskich witał uroczyście  w 1471 roku króla Władysława Jagiellończyka, gdy ten jechał na koronację do Pragi. Samą zaś barokową kolumnę postawił Ignatz  Ilgner, rajca kłodzki. Według pierwszej wersji dziękował w ten sposób za ocalenie z wypadku drogowego, według drugiej zaś - znacznie bardziej znanej - za nieoczekiwane wycofanie się stąd wojsk  pruskich, które dotarły na przełęcz 9 stycznia 1741 roku, ale  nie  wkroczyły  na  ziemię  kłodzką.  Jak  jednak  pokazuje historia,  Prusacy  nie  dali  za wygraną i w końcu zdobyli cały Śląsk i hrabstwo kłodzkie, które odpadło od korony austriackiej. Państwo  pruskie  faworyzowało religię protestancką nie uznającą kultu  Maryi,  ale  kolumny  z  przełęczy nie ruszono. Złe czasy przyszły dla niej dopiero po II wojnie światowej.
-  Wieńcząca  kolumnę  figura  znikała  dwukrotnie - opowiada o. Roman  Wantuch,  redemptorysta  z  Barda  Śl.  -  Po tym, jak ją strącono,  leżała  przepołowiona.  Po  złożeniu  umieściliśmy ją ponownie  na  kolumnie.  Za  drugim razem figura zniknęła wraz z kolumną.  Została tylko podstawa z inskrypcjami. Rozbitą na trzy kawałki   figurę  policja  odnalazła  u  pewnego  kamieniarza  w Głogówku.   Ponownie   poskładana  stoi  obecnie  na  betonowym, sześciokątnym  słupie,  bo  oryginalna,  owalna kamienna kolumna zniknęła. Ci,  którzy  podróżowali  tędy  jakieś osiem lat temu i widzieli samą  kolumnę  bez  figury,  dziwią  się  obecnie,  że udało się redemptorystom wykonać tak wierną, kamienną kopię poprzedniczki. Niewielu zdaje sobie sprawę, że to oryginał. W   XIX   wieku  uroki  Przełęczy  Bardzkiej  sławiły  wszystkie przewodniki.  Tutejsze  widoki  podziwiali  turyści  podróżujący dyliżansami,  które  specjalnie  zatrzymywały  się przy stojącej kiedyś  na  przełęczy  gospodzie. Gospody już nie ma, jest za to niewielki  parking,  przy  pasie  z  Kłodzka  w  kierunku Barda Śląskiego.

Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego.

Więcej…

Wiosna na Kalvarienbergu wg "Aus der schonen Grafschaft...", Habelschwerdt i. Schl., 1925r.. Kaplicę wzniesiono w pobliżu starego grodziska

Więcej…

Inwestycja zewnętrzna roku 2004

 

 

Więcej…

Więcej…

Kolumna Maryjna na Przełęczy BardzkiejUwaga - zmiana terminu zebrania wiejskiego w miejscowości BOGUSZYN PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska   
wtorek, 07 kwietnia 2015 09:03

INFORMUJEMY, ŻE ZEBRANIE WIEJSKIE W MIEJSCOWOŚCI BOGUSZYN ODBĘDZIE SIĘ 16 KWIETNIA O GODZ. 17:00 W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ.

Poprawiony: wtorek, 07 kwietnia 2015 09:39
 


Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com