A to historia w Żelaźnie PDF Drukuj Email
czwartek, 22 czerwca 2017 22:26

altFilię Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie odwiedziła łódzka pisarka Grażyna Bąkiewicz. Przyjechała do tutejszej młodzieży z książką na walizkach, w ramach 14. Dolnośląskich spotkań z młodymi czytelnikami. Organizatorami akcji są: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie, Wydawnictwo Literatura oraz Wydawnictwo Akapit-Press.

Pisarka mówiła o sobie, – z wykształcenia jestem historykiem. Miałam prowadzić prace badawcze, ale aż takim pasjonatem historii nie byłam, by spędzić życie w zakurzonych archiwach. Inspiracji zawsze dostarczały mi dzieci: najpierw małe, potem duże, własne i cudze. Pisałam to, co opowiadały, a przyznam, że od ich opowieści włosy stawały dęba. I tak kolejno powstawały: Korniszonek, O, melba!, Muchy w butelce, Ada, strażniczka skarbu i sporo innych. Nadal lubię historię, lubię zwiedzać zabytki, lubię aurę tajemniczości: rzeczy niezwykłe, sprawy do końca niewyjaśnione. Ale badaczem historii nigdy nie zostanę, bo zamiast marnować czas w archiwach, wolę opowiadać, co się ludziom przytrafiło – zarówno ku uciesze, jak i przestrodze (ale zawsze tak, by włosy dęba na głowie stawały).

Dowiedzieliśmy się, że pani Grażyna za swoją twórczość uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY. Powieść autorki ,,O Melba!” została uznana książką roku 2002, a ,,Stan podgorączkowy” i ,,Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY.

To nie było zwykłe spotkanie! Pisarka w ciekawy i fascynujący sposób opowiadała młodzieży o swoich książkach, ile radości sprawia jej pisanie oraz skąd czerpie inspiracje. Na podstawie „Korniszonka” autorka wspomniała, iż większość historii bohaterów, splotów zdarzeń, które przelała na papier jest prawdziwa. To te usłyszane przez blisko 30 lat pracy w szkole, zarówno od swoich uczniów, jak i własnych dzieci stały się inspiracją do opisania niezwykłych przygód i wydarzeń. Opowiadając po części fabułę książek zachęciła uczestników do samodzielnej lektury.

W trakcie spotkania, młodzież zadała gościowi wiele różnorodnych pytań…

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pokonkursowa prac w ramach wcześniej ogłoszonego konkursu plastyczno-historycznego „A to historia!”, na opowieść nawiązującą do historycznych zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości bądź regionu. W odpowiedzi od młodych czytelników otrzymaliśmy ponad 30 prac – informuje bibliotekarka Magdalena Berestecka. Grażyna Bąkiewicz nagrodziła swoimi książkami autorów 2 prac. Są to: Daria Figurska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie oraz Patryk Kucypera z tutejszego Gimnazjum. Obie prace pojechały do Wrocławia i wezmą udział w etapie wojewódzkim. Trzymamy kciuki!

alt altaltaltaltaltaltalt