Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Autorka „Arabskiej krucjaty” w Krosnowicach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
czwartek, 15 czerwca 2017 21:02

altKochani! 22 maja o godzinie 16.30 gościliśmy w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach, wspaniałą kobietę, autorkę popularnej sagi arabskiej, którą pisze pod pseudonimem Tanya Valko. Podczas tego niecodziennego spotkania odbyła się również promocja najnowszej książki naszego gościa „Arabski Mąż”.

 

Całe życie wiedziałam, że chcę pisać, nic poza tym. Złożyłam papiery na polonistykę, a za moich czasów można było próbować dostać się tylko na jeden kierunek. Rodzina mnie pytała, czy chcę być nauczycielką polskiego, a ja im odpowiadałam, że będę pisać książki. Mówili mi, że na pewno po tych studiach będę nauczycielką, więc w ostatniej chwili przeniosłam papiery na slawistykę. Po trzech latach stwierdziłam, że to czego miałam się nauczyć już potrafię i zmieniłam kierunek na filologię orientalną mówiła autorka w pierwszym słowach do czytelników w Krosnowicach.

Pisarka zdradziła nam, dlaczego zaczęła pisać książki dotyczące bliskiego wschodu… Na swoim koncie w tym temacie ma już sześć – „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka”, „Arabska krucjata” i ostatnia „Arabski mąż”. To jednak nie wszystkie tytuły w dorobku autorki, i jak zapowiedziała na spotkaniu, książek na pewno będzie więcej, bo kocha pisać i to jest jej cel w życiu.

Tanya Valko, mieszkając w Libii przez wiele lat zdążyła oswoić się z kulturą tego kraju, która teraz jest demonizowana. Jak mówiła, wszystkie scenariusze dla jej książek napisało życie. Nieraz straszne historie mają swoje podłoże w rzeczywistości. Autorka wyjechała z Libii w roku 2005 i przyznaje, że obecnie życie jest tam trudne. Podkreślała, że „Arabska wiosna” otworzyła bramy fundamentalistom. Jako orientalistka, jest głęboko zainteresowana tematem i nadal obserwuje sytuację w krajach arabskich. Część z tych historii znajduje swoje miejsce w jej książkach.

Podczas spotkania nasz gość odniósł się do sytuacji w krajach arabskich, wytłumaczyła także różnicę między muzułmaninem, a fundamentalistą:W Koranie jest napisane, że dżihad to jest przekonanie do islamu słowem, czynem, przykładem, a wojna jest dopiero na samym końcu mówiła pisarka.

Autorka zna wiele małżeństw mieszanych (arabsko-europejskich), które wiodą bardzo szczęśliwe życie już przez kilkadziesiąt lat i wiele takich, którym się nie udało ze względu na duże różnice kulturowe. Problemy te również porusza w swoich powieściach, są one w pewnym sensie przestrogą dla osób, które zbyt szybko podejmują decyzję o zawarciu takich związków – przykładem jest pierwsza i druga z powieści „Arabska żona” i „Arabska córka”.

Spotkanie z Tanyą Valko upłynęło nam w miłej atmosferze, w interesującej dyskusji na ciekawe tematy, których można było słuchać do samego rana, ale na pisarkę oczekiwali kolejni czytelnicy w Kłodzku.

Spotkanie w krosnowickiej bibliotece odbyło się w ramach projektu „Podróże z książką po ziemi kłodzkiej”, którego operatorem jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

altaltaltaltaltaltaltaltalt

 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com