Gazeta

EkoPaka – zamykamy obieg surowców PDF Drukuj Email
wtorek, 16 maja 2017 06:45

altBiblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w okresie od sierpnia 2015 roku do kwietnia 2017 roku była uczestnikiem programu edukacyjnego „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”, którego operatorem była firma INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Ogółem przeprowadziliśmy 29 spotkań edukacyjnych, w których udział wzięło 372 dzieci.

Przy realizacji zajęć współpracowaliśmy z pięcioma przedszkolami gminnymi oraz sześcioma publicznymi i niepublicznymi szkołami podstawowymi na terenie gminy wiejskiej Kłodzko. Nasza oferta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem w środowisku lokalnym, ze względu na to, że została wprowadzona w okresie wdrażania przez samorządy lokalne w Polsce nowego systemu gospodarowania odpadami. Dzięki temu staliśmy się wiodącą instytucją w zakresie edukowania mieszkańców poprzez najmłodsze pokolenie.

Spotkania oraz scenariusze w dziesięciu bibliotekach, a także niejednokrotnie na życzenie odbiorców (w przedszkolach i szkołach) realizowała Roma Szczerbień (podczas wszystkich bloków tematycznych), co było wartością dodatnią, ze względu na znajomość celów programu i możliwość umiejętnego łączenia bloków tematycznych. Wsparcia udzielali jej bibliotekarze, a także nauczyciele.

Podczas czterech tematycznych bloków zajęć zabraliśmy dzieci w podróż do świata drewna, papieru, tworzyw sztucznych oraz aluminium. Poprzez kreatywne zabawy dzieci zrozumiały, że opakowania i zużyte elementy to nie są tylko zwykłe śmieci, ale materiał z którego można stworzyć coś nowego. Dowiedziały się, że recykling łączy w sobie opłacalność z korzyścią dla środowiska.

Inspiracją do każdych zajęć były świetnie opracowane scenariusze oraz materiały edukacyjne dostosowane do wieku dzieci, a także materiały plastyczne, które pobudzały wyobraźnię i zmuszały uczestników do myślenia i działania.

W okresie działania programu zorganizowaliśmy samodzielnie konkurs literacko-plastyczny na plakat pod hasłem „Zamknięty obieg surowców z wybranym bohaterem baśni Andersena”. Udział wzięło 15 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wystawa pokonkursowa miała miejsce podczas największej imprezy dziecięcej na terenie gminy „Nocy z Andersenem” w obiekcie pałacowym, której organizatorem jest Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

- Program edukacyjny EKOPAKA pomógł wprowadzić najmłodszą grupę wiekową i wczesnoszkolną w świat ekologii kształtując wrażliwość i szacunek do przyrody. Ostatnie zajęcia edukacyjne miały miejsce w bibliotece w Wojciechowicach. Ze względu na to, że temat jest i będzie ciągle aktualny dla środowiska lokalnego, kontynuujemy zajęcia do dziś. Stał się też inspiracją dla sołectw, czego przykładem jest organizowany 20 maja 2017 roku Dzień ekologiczny w Szalejowie Górnym (przez radę sołecką), a Biblioteka będzie partnerem, który poprowadzi zajęcia edukacyjne – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

altaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: niedziela, 14 maja 2017 19:21