Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
POD LIPĄ – SŁOWIANKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
piątek, 05 maja 2017 08:23

altPowitanie wiosny, to dawna czeska tradycja, która w Obec Zámĕl obchodzona jest od piętnastu lat, zawsze 1 maja. Po odejściu zimy przyroda budzi się do życia, a na czeskiej wsi następuje przebudzenie źródełek, poprzez ich oczyszczenie. W tym roku, społeczność lokalna z Bierkowic uczestniczyła w tych symbolicznych odstraszaniach złych mocy i nieszczęść.

Mieszkańcy Zámĕl, turyści i goście spotkali się punktualnie o godzinie 13.00 pod starą lipą, która liczy sobie 250 lat. W słonecznym świetle starego drzewa, wszystkich powitał wodnik Szuwarek wraz z młodym wodniczkiem. W wierzeniach słowiańskich jest to demon opiekujący się zbiornikiem wodnym.

- Nasz wodnik miał skórę i ubranie koloru zielonego, siedem sterczących włosów na czubku głowy, duży nos w kształcie wiszącej kropli, okrągłe i odstające uszy. Był ciekawski i sprytny. Odznaczał się poczuciem humoru, poczciwością i gościnnością. To nam się bardzo podobało – komentuje Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, która też tam była i wody z magicznego źródełka się napiła…

Pod starą, ale jakże piękną lipą zaśpiewał zespół ludowy Słowianki z Bierkowic, wzbudzając wśród publiczności wiele sympatii oraz moc oklasków. Ludzie się tu dobrze bawili, a potem do innych źródeł ruszyli… Dzieci czeskie śpiewały, recytowały wiersze i zapraszały do tej wiosennej zabawy.

Podczas drogi powrotnej, uczestnicy imprezy zatrzymali się przy bajecznym stawie, gdzie wysłuchali arii operowej „Rusałka” (z 1900 roku) czeskiego kompozytora Antoniego Dvořáka, w wykonaniu artystów Rusałki i Wodnika. Rusałki, to w mitologii słowiańskiej demoniczne istoty zamieszkujące lasy, pola i zbiorniki wodne. „Rusałka” jest najbardziej znaną operą Dvořáka i swoistym kamieniem milowym czeskiej twórczości operowej.

Ostatnie, trzecie już źródełko, na miejscowym boisku sportowym, zostało ośpiewane przez Słowianki z Bierkowic. Warto wybrać się 1 maja do czeskiego Obec Zámĕl. Jest tu, jak w bajkach „Z mchu i paproci”… Po tym wszystkim, nie sposób nie przywołać fraszki Jana Kochanowskiego:

NA LIPĘ

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

alt

 

 

Wyjazd został zrealizowany w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: środa, 10 maja 2017 09:14
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com