Podróże z książką po ziemi kłodzkiej – Maciej Hawryluk PDF Drukuj Email
wtorek, 04 kwietnia 2017 21:28

altWyjątkową podróż z panem Maćkiem i jego książką „Ciekawość następnego dnia” mieli okazję odbyć uczniowie Szkoły Integracyjnej z Szalejowa Górnego, którzy przybyli na spotkanie do miejscowej książnicy. Gość w zawrotnym tempie opowiedział „kawał swojego życia”, które spędził „z książką na walizkach”. W wielkim skrócie o nim i jego drodze do dalekiego świata:

Maciek Hawrylak, autor i bohater książki „Ciekawość następnego dnia” urodził się w 1959 roku w Polanicy-Zdroju. Dzieciństwo spędził w domu otoczonym lasami i wzgórzami w dzielnicy Sokołówka. Już wtedy można było się zorientować, z czym są związane jego pragnienia, ciągle ganiał po okolicy, szukając pierwszych przygód i bacznie obserwując przyrodę. Z czasem przerodziły się one w pełne wrażeń samotne wyprawy po wielu krajach świata, które godził z pracą zarobkową i wyczynowym uprawianiem sportu.

Stworzył sobie dwa światy składające się z intensywnego życia towarzyskiego i samotnej tułaczki po górach i bezkresnych przestrzeniach, które pokonywał rowerem, spał pod gołym niebem i gotował na ognisku. Jego książka przedstawia człowieka, który potrafił zrealizować wszystkie swoje marzenia, pokazując przy tym, ile hartu ducha i zawziętości potrzeba, aby dojść do celu swoich pragnień. Niejeden czytelnik po zapoznaniu się z treścią tej książki zastanowi się nad swoim życiem i zaczerpnie energię do dalszych działań.

W czasie swoich rowerowych wypraw i samotnych ekspedycji przejechał 56 państw, pokonując 230 tysięcy kilometrów. W 1987 roku zdobył tytuł wicemistrza świata w Douppel-Iron Man Triathlon w Alabamie (USA). Pokonał wówczas 9,2 km wpław, 360 km rowerem i 84 km podwójny bieg maratoński w czasie 24 godzin i 16 minut.

- Pytań do gościa było bez liku… Nie do wiary, że w tamtych latach można tak było… Jedno jest pewne, jego energia otwierała przed nim nowe możliwości, a lokalni tubylcy (z różnych stron świata) otwierali przed nim drzwi i swoje serca… – mówi Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

Projekt „Podróże z książką po ziemi kłodzkiej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Jego realizatorem jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku. Podziękowania dla Klaudii Lutosławskiej-Nowak za to, że o nas pamięta!!!

altaltaltaltaltalt