Gazeta

eeagrants

Przystanek kultury z Krystyną Śmigielską PDF Drukuj Email
wtorek, 07 marca 2017 23:18

altBiblioteka Publiczna Gminy Kłodzko powitała na czwartym przystanku kultury z książką Krystynę Śmigielską, która przyjechała do biblioteki w Jaszkowej Górnej z okolic Wołowa. Pisze książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiedyś była bibliotekarką. Animatorka kultury, o czym przekonały się dzieci z Przedszkola Gminnego z Jaszkowej Dolnej.

- Nasz gość nie przyjechał sam. Towarzyszyła mu Tekla, przepiękna, wiekowa i porcelanowa lalka, a zarazem niezwykła osóbka, o przygodach której można przeczytać w książkach pt. „Tekla” oraz „Tekla i płaczący braciszek”. Dzięki poczuciu humoru oraz pogodnemu usposobieniu naszego gościa, całe spotkanie przebiegło w bajkowej atmosferze i przy uśmiechniętych buziach dzieci – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

O czym jest książka „Tekla i płaczący braciszek”? – zapytał pisarkę mały Tymon. Opowiada o niezwykłej lalce, która trafia do domu sympatycznej Wiktorii. Lalka od razu zaprzyjaźnia się z dziewczynką, pomagając jej zrozumieć, że pojawienie się w rodzinie małego bobasa nie zabierze jej miłości rodziców.

Autorka nie tylko przedstawiła swoją twórczość literacką, ale również przygotowała dla dzieci zadania wymagające pochwalenia się swoimi talentami. I tak powstał piękny portret Tekli. Były wspólne śpiewy i animacje. Przedszkolaki poznały również „Kwako”, który ożywił całe towarzystwo. Jest to bohater kolejnej książki, pełen humoru kaczor, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.

Monologi, prowadzone na żywo przez panią Krystynę i jej bohaterów książkowych, pobudziły wyobraźnię dzieci do tego stopnia, że nie mogły się doczekać również zderzenia z literaturą czeską. Jak widać na załączonym obrazku, dzieci i Anna Nowak, dyrektor przedszkola nie stronią od książek.

Cele naszego edukacyjnego spotkania, czyli zapoznanie uczestników z twórczością autorki, przedstawienie bohaterów literackich (Tekli i Kwako), kształtowanie nawyku obcowania z książką u najmłodszych czytelnikach zostały zdecydowanie osiągnięte – podsumowuje bibliotekarka Agata Maślanka.

alt

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

altaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: piątek, 10 marca 2017 23:58